Hopp til hovedinnhold
zendaya challengers The Crowded Room season 2 tv series Tom Holland 20 percent reviews apple tv 730no
Arkivbilde med Zendaya og Tom Holland på visning av Spider-Man: No Way Home på The Old Sessions House i London, England i 2021 (David M. Benett/WireImage)

The Crowded Room er en nedtur for Tom Holland og Apple TV+

Dette må skuffe Tom Holland.

OPPDATERT 8. juni: At The Crowded Room ikke imponerer mange kritikere skal ikke stå på innsatsen til Tom Holland. Å ta på seg rollen som Danny Sullivan skal ha vært såpass tungt for briten, som forteller i et intervju med Extra at serien tok knekken på ham og at han nå må ta en pause fra skuespill.

– Det var en vanskelig tid, det er sikkert […] Vi utforsket visse følelser som jeg aldri har opplevd før. Og på toppen av det hele var jeg produsent […] Jeg nøt det, men serien tok faktisk knekken på meg […] Nå tar jeg meg ett år fri, og det er et resultat av hvor vanskelig denne serien var. Jeg gleder meg til å se hvordan det går, og jeg føler at vårt harde arbeid ikke var forgjeves, sier Tom.

Dessverre for briten kan det som nevnt virke som om anmelderne er uenige i den påstanden 😔 Les mer om det nedenfor.

Tom Holland (født i 96) tar en pause fra Spider-Man-drakten til fordel for The Crowded Room, hvor han spiller mot Amanda Seyfried (født i 85).

Miniserien er en psykologisk true crime-thriller fra Manhattan sommeren 1979. Briten spiller Danny Sullivan; en ung mann som blir arrestert for en sjokkerende forbrytelse som en pussig etterforsker må nøste opp. Handlingen baseres på den prisbelønte boken The Minds of Billy Milligan, skrevet av Daniel Keyes. Billy Milligan er den første personen i USA til å bli frikjent for en seriøs forbrytelse grunnet dyssosial personlighetsforstyrrelse.

I forkant av premieren garanterer Tom Holland at The Crowded Room er bra.

Men dessverre for Tom og serieskaperen Akiva Goldsman (Batman & Robin, A Beautiful Mind, The Da Vinci Code, I Am Legend)… Folk er ikke enig. I skrivende stund har serien kun 20 % postive anmeldelser ifølge Rotten Tomatoes.

The Crowded Room Tom Holland 20 percent reviews apple tv 730no
En av de få som ikke gir to tomler ned er Financial Times. Avisen går for 3 av 5 stjerner og mener at Tom Holland gjør en solid jobb. Dessverre gir ikke skuespillet et stort nok løft for serien.

the crowded room season 2 tom holland Amanda Seyfried Rya Goodwin apple tv norge

Tom Holland som Danny Sullivan (Apple TV+)

«[Han] er god til å formidle karakterens sårbarhet og ubehag… Denne intensiteten matches ikke alltid av showet som drar seg sakte ut. Nesten like mye som det fascinerer og uroer.»

Noen anmeldere reagerer negativt på at den berømte historien fra virkeligheten fortelles som om det hele er et ukjent mysterium. Noe som ikke fungerer for folk som i mange år har ventet på filmatiseringen.

zendaya challengers season 2 tv series Tom Holland 20 percent reviews apple tv 730no

Amanda Seyfried som Rya Goodwin (Apple TV+)

«Ved å presentere premissene til kildematerialet og den sanne historien som serien er inspirert av, som en stor overraskelse, undergraver den emnet. Det vil være som å adaptere historien om Moby Dick og si «ikke fortell om hvalen, det er en spoiler», skriver UPI.

Selv seere som ikke kjenner til Billy Milligan vil ikke underholdes. Ettersom det hele blir dratt ut for å fylle de 10 episodene ifølge anmelderen. (Dette burde vært en film på 2 timer istedenfor en lang serie? Men streamere ønsker så mye streamingtid som mulig…)

«[De] sitter igjen med en middels fortelling som venter i flere timer før de drar bort teppet under dem. Hvis noen er tålmodige nok til å vente så lenge, vil [The Crowded Room] føles helt derivert av andre kjente mordmysterier…. Dette virker som den verst tenkelige måten å løse adaptasjonen på.»

Collider er enig og gir karakteren C-.

«Enten det er måten serien drar ut sitt «mysterium» til det blir frustrerende. Eller hvordan det påfølgende utfallet av den antatte overraskelsen mister Tom Holland av syne. The Crowded Room en passende tittel; mer mer overpyntet enn engasjerende.»

Skuffet er også The Daily Beast, som mener at manuset til serieskaperen Akiva Goldsman er så «klønete» skrevet at det blir frustrerende å se på.

«The Crowded Room er en unik TV-affære. En [serie] som skjemmer seg selv bort fra begynnelsen… Som deretter later som om den ikke har gjort det… Og så teaser uendelig med selve informasjonen som den allerede har røpet… Og fortsetter i feil retning med klønete unnvikelse.»

«[Serien] er en tåpelig og uoriginal bommert som ser ut til å bli glemt like raskt som Danny undertrykker sin smertefulle fortid. I tillegg til å bekrefte at det ikke er noe mer verdifullt enn kompetente manusforfattere.»

Tom Holland selv er stolt av The Crowded Room.

«Jeg lover, showet vil ikke skuffe dere. Jeg har aldri gledet meg mer til å dele noe med dere», skriver London-gutten på Instagram.

Det er ekstra bittert at hans nye prosjekt for Apple TV+ får dårlig mottakelse. I 2021 bommet han med Apple TV+-dramaet Cherry, som anmelderen til Variety kåret til årets dårligste film. Ikke grunnet Toms innsats. Mest takket være «overregien» til brødrene Anthony og Joe Russo (Avengers: Endgame, Extraction, The Gray Man).


Det hadde blitt mer snakk om Toms nye show hvis det var en Netflix- eller HBO-serie.

The Crowded Room season 2 tv series Tom Holland 20 percent reviews apple tv 730no

De tre første episodene har premiere hos Apple TV+ 9. juni.

I andre roller finner vi Emmy Rossum (Shameless, Angelyne), Sasha Lane (Loki) og Will Chase (Sharp Objects, Dopesick).

Historien om Billy Milligan har holdt på å bli filmatisert flere ganger før. Først via selveste James Cameron, med John Cusak i hovedrollen. Deretter var både Joel Schumacher og David Fincher i dialog om filmen. I 2015 kom nyheten om at Leonardo DiCaprio skulle spille Billy Milligan og hans over 20 personligheter. Men prosjektet ble skrinlagt. Andre som har ønsket rollen som Billy er Johnny Depp, Brad Pitt, Matthew McConaughey og Sean Penn.

Etter åtte Marvel-filmer som Peter Parker alias Spider-Man jobber han nå med sin fjerde Spidey-film (for Sony).

Preproduksjonen har dog blitt satt på pause grunnet streiken blant manusforfattere, som har pågått i to måneder. Blir streiken langvarig vil en rekke serier og filmer selvsagt bli utsatt.


Tom Hollands superstjernekjæreste er kinoaktuell: Zendaya med Mike Faist og Josh O’Connor i Challengers

Les mer