Hopp til hovedinnhold
Spellemann 2022
Her årets Spellemann-vinnere!

Spellemann 2022: Her er de nominerte

Spellemann-nominasjonene er ute!

Nå er det klart hvilke artister som kan gå av med priser under årets norske Grammy-utdelingen aka Spellemann 2022, som i år deles ut for 50. gang.

Blant de nominerte finner vi blant annet Karpe, UNDERGRUNN, Jonas Benyoub og Ballinciaga.

Chirag og Magdi får hele seks nominasjoner ❗️

Ballin er dog ikke å finne i Spellemann 2022 sin ferskeste kategori – festmusikk.

Guttene i rosa 💗 (Instagram/@davidmokel)

Her er Beathoven, Vidar Villa, Stavangerkameratene og Rotlaus nominert.

Til TV 2 forteller Ballin at de ikke meldte seg på i denne kategorien, da de ikke føler at det er representativt for de.

Guttene og David Mokel er derimot nominert til årets låt, mens trioen er nominert til årets gjennombrudd.

Det er også Jonas Benyoub og UNDERGRUNN.

Undergrunn Italia musikkvideo video 730.no
(skjermbilde/Orkidé)

Her får de selskap av Ramón og Amanda Tenfjord.

UNDERGUNN er nominert til fem kategorier, inkludert årets låt med «Italia», så vel som årets utgivelse og og låtskriver.

Her finner vi naturligvis også Karpe med «PAF.no» og Omar Sheriff.

Karpe nomineres som sagt til hele seks kategorier og for første gang i popkategorien, sammen med Anna of The North, Aurora og Sondre Justad.

Karpe Chirag Magdi Oslo Spektrum x 10 akam1k3 730.no
(akam1k3 og Agri Soltanpanah)

Dette er sistnevntes niende Spellemann-nominasjon, men han har aldri vunnet før.

I kategorien årets internasjonale suksess finner vi selvfølgelig Sør-Koreas største stjerne, Peder Elias.

Sigrid, Daniel Herskedal og Kristine Tjøgersen er også nominert i samme kategori.

Peder Elias Genie Music Awards GMA 2022
Peder Elias er en ekte superstjerne i Sør-Korea (Instagram/pedereliaas)

Spellemann 2022 arrangeres 15. april på H2 Arena.

Her er alle de nominerte til Spellemann 2022:

Alternativ pop/rock

Sondre Lerche – Avatars of Love
Louien – Figure Me Out
Daniel Herskedal, Emilie Nicolas – Out of the Fog
Jenny Hval – Classic Objects

Barnemusikk

Mandarinsaft – Puteslott
Alska Brimie – Teleskopter
Hallaisiken – 1000 skjermer
Rasmus og Verdens Beste Band – Tunga på gjerdet

Blues

Ledfoot – Coffin Nails
Kurt Slevigen og Arne Fjell Rasmussen – Paying Homage To The Blues
Billy T Band – Hi Paradise
Rita Engedalen – Sun Will Come

Country

Embla and the Karidotters – Hello, I’m Embla
Ingvild Flottorp – I Just Wanna Know It All
Trond Svendsen & Tuxedo – Don’t Trust the Moon
Silver Lining – Go Out Nowhere

Elektronika

ARY – For Evig
Jerry Folk – Castle Tapes
André Bratten – Picture Music
han gaiden – you called me your erika

Hip-hop

Jonas Benyoub – ZeroLove Deluxe
Musti – Ugbad
UNDERGRUNN – UNDERGRUNN
Tyr – TyrTape

Festmusikk

Beathoven – Beathoven (2022)
Vidar Villa – Vidar Villa (2022)
Stavangerkameratene – Kom nærmare
Rotlaus – Rotlaus

Jazz

Trondheim Jazzorkester & GURLS – Oui
Master Oogway with Henriette Eilertsen – Happy Village
Wako – Ut av det nye
Moskus – Papirfuglen

Klassisk

Vilde Frang – Beethoven & Stravinsky: Violin Concertos
Ensemble Allegria – Britten/Hagen/Strauss
Leif Ove Andsnes – DVOŘÁK: POETIC TONE PICTURES, OP.85
Truls Mørk, Håvard Gimse – Bridge, Britten, Debussy: Cello Sonatas

Metal

Kampfar – Til Klovers Takt
Sylvaine – Nova
Khold – Svartsyn
CULT MEMBER – Infinite Death

Pop

Karpe – Omar Sheriff
Anna of the North – Crazy Life
Sondre Justad – En anna mæ
AURORA – The Gods We Can Touch

R&B/soul

Charlotte Dos Santos – Morfo
Fieh – In the Sun in the Rain
Nelly Moar – Nelly Moar
Beharie – Beharie, the Third

Rock

Honningbarna – Animorphs
The Good The Bad and The Zugly – Research and Destroy
Madrugada – Chimes At Midnight
WIZRD – Seasons

Samtid

Løvlid/Hytta/Nyhus – Unamna
Trondheim Symfoniorkester & Opera, Marianne Baudouin Lie og Kai Grinde Myrann – Jon Øivind Ness: Marmæle/Mørkgånga
Ida Løvli Hidle – Skumring
Lasse Marhaug – Context

TONOs komponistpris

Inger Hannisdal – North South East West
Eirik Hegdal – Samlede Vandrehistorier
Honningbarna – Animorphs
Bjørn Morten Christophersen – The Lapse of Time

Tradisjonsmusikk

Gabba – Gabba
Julie Alapnes – Helleristning
Erlend Viken Trio – Fete slåtta
Akselsen/Kvernberg/Carstensen – Horta

Viser og visepop

Moddi – Bråtebrann
Odd Nordstoga – Inn i skogen
Ingeborg Oktober – 2018
Trond Granlund – Sanger jeg lærte av Jokke

Åpen klasse

Ingrid Jasmin – Luna
Jon Balke – Siwan: Hafla
Anja Lauvdal – From a Story Now Lost
Sound Stories – Il Villaggio

Gjennombrudd

UNDREGRUNN – UNDERGRUNN
Ballinciaga – Ballinciaga (2022)
Ramón – SÅ KLART DET GJØR VONDT
Jonas Benyoub – Jonas Benyoub (2022)
Amanda Tenfjord – In Hindsight

Internasjonale suksess

Peder Elias
Daniel Herskedal
Sigrid
Kristine Tjøgersen

Låt

Ballinciaga, David Mokel – Dans på bordet
Ramón – ok jeg lover
UNDERGRUNN – Italia
vinni – glorie
Beathoven, Capow x 2G – Sør-Afrika
Karpe – PAF.no

Låtskriver

Karpe – Omar Sheriff
UNDERGRUNN – UNDERGRUNN
Sondre Lerche – Avatars Of Love
Synne Vo – Synne Vo

Musikkvideo

Ramón (Regi: Nicolai Gundorff Asmussen) – SÅ KLART DET GJØR VONDT
SALTI (Regi: Alexander Zarate Frez) – Demons
Aurora (Regi: Sigurd Fossen) – A Temporary High
Karpe (Regi: Kavar Singh) – PAF.no

Produsent

Aksel Axxe Carlson og Thomas Meyer Kongshavn – Karpe – Omar Sheriff
AURORA og Magnus Skylstad – AURORA – The Gods We Can Touch
Matias Téllez – Matias Téllez 2022
PACIFY – Pacify 2022

Tekstforfatter

Karpe – Omar Sheriff
Odd Nordstoga – Inn i skogen
Sondre Lerche – Avatars Of Love
Fredrik Høyer – hortensia! lenge sia!

Utgivelse (tidligere kalt album)

Karpe – Omar Sheriff
UNDERGRUNN – UNDERGRUNN
Honningbarna – Animorphs
Sondre Lerche – Avatars Of Love

Se også: Her er 12 norske stjerner som ikke har vunnet Spellemann – ennå 🏆

Les mer