Sophie Stray Spetalen slipper sin første sang.
Stor dag for en ung jente!
I dag debuterer Instagram-favoritten Sophie Stray Spetalen (født i 03) som artist.
I 2016 skapte en 12 år gammel Sophie overskrifter i både Norge og utlandet da moren postet en video hvor hun sang og spilte Grace Wanderwaal-låten «I Don’t Know My Name» på ukulele.
(Se snutten nedenfor.)
To år senere er hun endelig klar med sin egen musikk.
Det hele starter med singelen «Over Me», og tidligere denne uken fikk 730.no gleden av å gjøre det aller første intervjuet med den nysignerte Sony Music-sangeren.
Tiendeklassingen forteller til 730.no hun aller helst vil drive med musikk på heltid, men at hun enn så lenge kombinerer det med skole.
Noe familien støtter fullt ut.
Til tross for å være helt fersk i rampelyset er 14-åringen både velartikulert og selvsikker.
Kanskje fordi hennes største inspirasjonskilder er Lady Gaga og kompromissløse drag queens?
Sophie Stray slipper også sin første musikkvideo i dag.
Se premieren på «Over Me» her.
Gratulerer med singelslipp! Hvordan startet du med musikk?
Var du sånn som alltid stod på scenen under skoleopptredener også?
– Ja, i syvende klasse spilte jeg Sandy i Grease og sang «Hopelessly Devoted to You». Og i åttende sang jeg en Marina and The Diamonds-sang som heter «Teen Idle» i forbindelse med mental helse-dag på skolen. Det er jeg veldig opptatt av.
Synes du det er skummelt å opptre, eller er du komfortabel med det?
– Jeg er veldig komfortabel! Jeg har alltid pleid å synge foran gjestene i pappas bursdag, jeg bare elsker å opptre foran andre.
Du har i en alder av 14 blitt signert av et av verdens største plateselskaper. Hvordan startet Sony-samarbeidet?
– Vi postet jo en ukulele-video på Instagram hvor jeg synger sangen til Grace Wanderwaal. Det så noen i Sony, og så ringte de mamma. Så da tok vi noen møter og testet ut litt ting i studio så jeg kunne bli komfortabel der. Og så signerte jeg med dem etter det!
– Ukulelen kjøpte jeg faktisk bare et par dager før før, og så lærte jeg meg å spille via YouTube.
Ønskereprise fra 2016:
Hva handler sangen din «Over Me» om?
– Den handler om å gi blanke, om å ikke bry seg om hva andre mener.
Godt budskap! Hvordan var det å spille inn musikkvideoen?
– Det var kjempegøy! Jeg ville gjort det igjen i dag om jeg kunne. Jeg var kjempespent på hvordan det skulle gå, og jeg gleder meg til alle ser den.
Hvordan var det å stå foran kamera på din første videoshoot?
– Jeg har alltid vært veldig komfortabel foran kamera, så det var ikke noe problem. Hvis noe går galt så bare gjør vi det om igjen!
Hva synes familien din om at du satser på musikken?
– De er så støttende! De er veldig stolte av meg, og jeg kunne ikke gjort det uten dem.
Hvis man ser på Insta-en din kan man gjette at du er bittelitt fan av drag queens og serien RuPaul’s Drag Race?
– Veldig! Jeg er så inspirert av det. Det er så mye mer enn bare en mann som kler seg ut som en dame. Det er en kunstform, og det er så viktig og undervurdert.
– RuPaul er et av mine største forbilder. Jeg klarer ikke å velge én favoritt fra serien, alle har sin egen stil og sin egen historie å fortelle. LGBT-saken er noe jeg er veldig opptatt av!
Fortsetter nedenfor
Se dette innlegget på Instagram
It was amazing meeting you! 💞 @derrickbarry #itsderrickbitch #derrickbarry
Bortsett fra drag queens, hvem ser du opp til?
– Britney Spears og Lady Gaga, de er icons. Og så liker jeg veldig godt Marina and The Diamonds, hun er veldig undervurdert. Jeg elsker musikkstilen hennes. Men Britney og Lady Gaga er jo ikoniske, hvordan kan du ikke like dem liksom.
Både drag queens og Gaga er kjent for det visuelle og for å være veldig teatralske, er det noe vi kan komme til å se fra deg også?
– Jeg vil jo ikke sammenligne meg med Lady Gaga, hun er jo husket for å være veldig unik, veldig… Gaga. Og det er jo ikke helt meg. Men jeg er veldig inspirert av hvordan musikkstilen hennes har forandret seg gjennom årene. Fra hun startet med The Fame (pop) til Joanne (country), det er veldig inspirerende.
Så det er ikke sikkert du bare gjør pop i fremtiden?
– Nei, hvem vet? Om et år gir jeg kanskje ut et rockealbum! Eller gospel. Jeg tror ikke det skjer, men jeg er åpen for alt.
Rått. Har du noen norske favoritter?
– Jeg ser veldig opp til Sigrid! Hun er så utrolig flink.
Enig. Hva er drømmen din?
– Jeg drømmer ikke om å få en dyr bil eller å bo i et stort hus med et svært basseng, min drøm er å vite at jeg har inspirert andre med min musikk. Det er alt jeg ønsker.
Hva er grunnen til at du gir ut musikk nå, og ikke venter til du er eldre for eksempel?
– Jeg vil bare gripe sjansen. Jeg vil bare gjøre det jeg vil, og det er dette jeg vil.
Det er jo alltid noen nisser som vil hate uansett hva man gjør. Er du forberedt på negative tilbakemeldinger?
– Ja, jeg har fått det allerede på ukulele-videoen mine, at jeg ikke spiller riktig og sånne ting. Men det er én ting jeg alltid har sagt, og som jeg alltid skal si; «Water off a ducks back».
– Bare rist det av deg. Shake it off! Det betyr ingenting.

Se også: 730.no treffer Latin-Amerikas svar på One Direction