Hopp til hovedinnhold

Slapp Oscar: Vinnerne – og taperne

NATALIE PORTMAN ER MONEY (ABC)

Oscar-utdelingen gikk relativt forutsigbart for seg i natt, uten særlige overraskelser eller høydepunkter. (Kjolebilder og en soundbyte av at ordet «fuck» blir sagt – dog selvfølgelig sensurert på tv – er det nærmeste.) James Franco og Anne Hathaway loset tv-titterne og Hollywoods a-listede kjendiser gjennom prisdrysset i besinnet stil, og opptredenen kan karakteriseres som «safe». Fraværet av provoserende spøker kom angivelig vis som følge av Ricky Gervais’ mye omtalte ekstra funny vertskap ved Golden Globe Awards.

The King's Speech
De ettertraktede statuettene ble jevnt fordelt blant de nominerte og en storvinner uteblev. Kvantitetsmessig stakk The King’s Speech og Inception av med flest gullmenn, hvorav de begge fikk fire stykker. Toy Story 3 og The Social Network havnet på delt andre plass med tre hver.

Nattens vinner totalt sett er likevel The King’s Speech. Den britiske favoritten tok med seg brorparten av de mer prestisjetunge prisene; nærmere bestemt beste film, beste regissør, beste mannlige hovedrolle og beste originale manus.

Les mer om og se trailer for The King’s Speech

Western-filmen True Grit er på den andre hånd kveldens store taper, til tross for sine 10 nominasjoner måtte Coen-brødrene sjukt nok gå tomhendt hjem fra The Kodak Theatre.

Natalie Portman ble belønnet med beste kvinnelige hovedrolle for sin innsats i fenomenale Black Swan, og både beste mannlige og kvinnelige bi-rolle gikk til Christian Bale og Melissa Leo for sine opptredener i boksefilmen The Fighter.

Fortsetter under trailerne


Det er også på sin plass å sende en skandinavisk høy-fem til Danmark, som stakk av med prisen beste utenlandske film for In A Better World (Hævnen), med svenske Mikael Persbrandt i hovedrollen.

Se listen over alle vinnerne under traileren


    Best Picture

  • VINNER: The King’s Speech
  • The Social Network
  • Toy Story 3
  • Inception
  • True Grit
  • Black Swan
  • 127 Hours
  • The Fighter
  • The Kids Are All Right
  • Winter’s Bone
    Best Director

  • VINNER: Tom Hooper – The King’s Speech
  • David Fincher – The Social Network
  • Joel and Ethan Coen – True Grit
  • Darren Aronofsky – Black Swan
  • David O. Russell – The Fighter
    Best Actor

  • VINNER: Colin Firth – The King’s Speech
  • Jesse Eisenberg – The Social Network
  • Javier Bardem – Biutiful
  • Jeff Bridges – True Grit
  • James Franco – 127 Hours
    Best Actress

  • Annette Bening – The Kids Are All Right
  • Nicole Kidman – Rabbit Hole
  • Jennifer Lawrence – Winter’s Bone
  • VINNER: Natalie Portman – Black Swan
  • Michelle Williams – Blue Valentine
    Best Supporting Actor

  • VINNER: Christian Bale – The Fighter
  • John Hawkes – Winters Bone
  • Jeremy Renner – The Town
  • Mark Ruffalo – The Kids Are All Right
  • Geoffrey Rush – The King’s Speech
    Best Supporting Actress

  • Amy Adams – The Fighter
  • Helena Bonham Carter – The King’s Speech
  • VINNER: Melissa Leo – The Fighter
  • Hailee Steinfeld – True Grit
  • Jacki Weaver – Animal Kingdom
    Best Animated Feature Film

  • How to Train Your Dragon
  • Illusionist
  • VINNER: Toy Story 3
    Best Foreign Film

  • Mexico – Biutiful
  • Greece – Dogtooth
  • VINNER: Denmark – In a Better World
  • Canada – Incendies
  • Algeria – Outside the law
    Best Original Screenplay

  • Another Year
  • The Fighter
  • Inception
  • The Kids Are All Right
  • VINNER: The King’s Speech
    Best Adapted Screenplay

  • 127 Hours
  • VINNER: The Social Network
  • Toy Story 3
  • True Grit
  • Winter’s Bone
    Cinematography

  • Black Swan
  • VINNER: Inception
  • The King’s Speech
  • The Social Network
  • True Grit
    Best Art Direction

  • VINNER: Alice in Wonderland
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part I
  • Inception
  • The King’s Speech
  • True Grit
    Best Costume Design

  • VINNER: Alice in Wonderland
  • I Am Love
  • The King’s Speech
  • The Tempest
  • True Grit
    Best Original Song

  • Coming Home – Country Strong
  • I See the Light – Tangled
  • If I Rise – 127 Hours
  • VINNER: We Belong Together – Toy Story 3
    Best Original Score

  • How to Train Your Dragon – John Powell
  • Inception – Hans Zimmer
  • The King’s Speech – Alexandre Desplat
  • 127 Hours – A.R. Rahman
  • VINNER: The Social Network – Trent Reznor and Atticus Ross
    Best Documentary

  • Exit Through the Gift Shop
  • Gasland
  • VINNER: Inside Job
  • Restrepo
  • Waste Land
    Best Sound Editing

  • VINNER: Inception
  • Toy Story 3
  • Tron: Legacy
  • True Grit
  • Unstoppable
    Best Sound Mixing

  • VINNER: Inception
  • The King’s Speech
  • Salt
  • The Social Network
  • True Grit
    Best Film Editing

  • Black Swan
  • The Fighter
  • The Kings Speech
  • 127 Hours
  • VINNER: The Social Network
    Best Visual Effects

  • Alice in Wonderland
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
  • Hereafter
  • VINNER: Inception
  • Iron Man 2
    Best Makeup

  • Barney’s Version
  • The Way Back
  • VINNER: The Wolfman
    Best Visual Short Film (Animated)

  • Day & Night
  • The Gruffalo
  • Let’s Pollute
  • VINNER: The Lost Thing
  • Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)
    Best Short Film (Live Action)

  • The Confession
  • The Crush
  • VINNER: God of Love
  • Na Wewe
  • Wish 143
    Best Documentary (Short Subject)

  • Killing in the Name
  • Poster Girl
  • VINNER: Strangers No More
  • Sun Comes Up
  • The Warriors of Qiugang

Nyeste saker fra 730.no

Les mer