Hopp til hovedinnhold
Derek Chauvin i øyeblikket dommeren Peter Cahill erklærer ham skyldig (skjermbilde CNN)
Derek Chauvin i øyeblikket dommeren Peter Cahill erklærer ham skyldig (skjermbilde CNN)

Derek Chauvin funnet skyldig i drap på George Floyd

Derek Chauvin ble funnet skyldig på alle tre punkter.

Han risikerer 40 års fengsel for drapet på George Floyd i mai 2020.

Den tidligere politibetjenten hadde kneet sitt plassert over halsen til George Floyd i ca. ni og et halvt minutt – hvorav han virket bevisstløs i 2 minutter og 53 sekunder – mens han lå i håndjern med ansiktet mot bakken.

Under rettsaken har Derek Chauvin vært kald og har ikke ønsket å snakke.

Rest in Power George Floyd: To personer demonstrerer utenfor Third Police Precinct i Minneapolis i Minnesota (Stephen Maturen/Getty)

Rest in Power George Floyd: To personer demonstrerer for Black Lives Matter utenfor Third Police Precinct i Minneapolis i Minnesota (Stephen Maturen/Getty)

Juryen brukte til sammen «kun» 10 timer på avgjørelsen.

Dommeren Peter Cahill forteller at straffeutmålingen vil ta åtte uker.

Derek Chauvin så ikke overrasket ut da han ble erklært skyldig.

Kanskje ikke så rart, da drapet ble filmet.

(Hva ville utfallet blitt hvis opptaket ikke eksisterte?)

Rett etter at dommen falt ble han påsatt håndjern og ført ut av rettsalen:

(Dagen etter at han ble arrestert, tok hans kone Kellie Chauvin ut skilsmisse ifølge CNN.)

Nedenfor er noen reaksjoner på dommen og innlegg på internettet.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Trend Setter (@coileray)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Timbo the King (@timbaland)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chlöe (@chloebailey)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lily Collins (@lilyjcollins)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sony Music (@sonymusic)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by G-Eazy (@g_eazy)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Warner Music (@warnermusic)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SAMI MIRÓ (@samimiro)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zendaya (@zendaya)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kris Jenner (@krisjenner)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Storm Reid 💥💫 (@stormreid)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barack Obama (@barackobama)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gaten Matarazzo (@gatenm123)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sara Shakeel (@sarashakeel)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 730.no (@730no)

Les også:

Travis Scott, Rihanna, Drake, J. Cole, Ariana Grande, Killer Mike, Eminem, Tinashe markerer drapet på George Floyd

Norske Mugisho og Willy laget musikkvideo med Black Lives Matter-markeringen i tankene 

Seth Rogen svarer sine følgere som blir krenket av Black Lives Matter

Nyeste saker fra 730.no

Les mer