Oscar: Vinnerne (og taperne)

27. feb 2012 kl. 00:00
OCTAVIA SPENCER FÅR PRIS FRA CHRISTIAN BALE, PENELOPE CRUZ OG OWEN WILSON DELER UT (ABC)
OCTAVIA SPENCER FÅR PRIS FRA CHRISTIAN BALE, PENELOPE CRUZ OG OWEN WILSON DELER UT (ABC)

Chris Rocks evigrappe kjeft, J-Los pupp, Downey Jr’s frekke Descendants-claim og Will Ferrell + Zack Galifianakis med orkesterlokk og hvite snippkjoler, røsket opp i gamlisfesten og sørget for noen befriende lattersalver mellom den til tider svulstige mimrestunden som fant plass på Kodak Theatre i natt. Mest komisk av alt var det uansett å se den malplasserte Academy Awards-kapellmesteren Pharrell Williams i en slags Muppet Show-booth flankert av et henholdsvis felegnikkende og bongsopillende fruentimmer.

KRISTEN WIIG OG MAYA RUDOLPH FRA BRIDESMAIDS, JENNIFER LOPEZ OG CAMERON DIAZ SAMMENLIGNER BOOTIES (ABC)

For øvrig var dette året der Oscar feiret kinofilmhistorien med brask og bram, som seg hør og bør kanskje, i en tid der kinopublikum svikter seter og popcorn til fordel for nymotens streamingmuligheter i sofaen. Arkivklipp, kjendisminner og Cirque De Soleils akrobatiske gjennomgang av filmhistorien ledet opp til en eneste logiske konsekvens – i hvert fall for alle som tror på dramaturgi (og det gjør vel de fleste som ser på Oscar): Nemlig at Martin Scorseses Hugo – en nydelig hyllest til filmen som historisk dokument og eventyrforteller – og den franske stumfilmen The Artist, som også er en nostalgisk hyllest av filmmediets fortreffelighet, samtidig som den skildrer nostalgikerens frykt for teknologiske nyvinninger på en forbløffende måte, var kveldens store vinnere. Selv om det lenge så ut til å gå hele veien for Hugo, ble det crewet bak The Artist som til slutt forlot sendingen med de tre gjeveste prisene – for beste film, beste regi og beste mannlige hovedrolle – under armen. Totalt fikk filmen fem, i likhet med The Artist.
(Sistnevnte debuterte på 10. plass i Norge i forrige uke, med 4500 kjøpte billetter. Hugo har norgespremiere 16. mars.)

Alle vinnerne er listet nedenfor.
 
ASGHAR FARHADI FÅR PRIS FRA SANDRA BULLOCK FOR A SEPERATION (ABC)

Hva som feiler Nick Nolte kan vi alle lure på, men én ting er sikkert: Selv om nattens Oscar-show var preget av gamle gubber som Tom Hanks (ja, han er blitt gammel), Billy Crystal (som tok over programlederrollen etter at Eddie Murphy trakk seg fra vervet i høst), Steven Spielberg, Michael Douglas og det evige fraværet av Woody Allen, var det også et bevis på at noen av disse fremdeles er eldst. Christopher Plummer (82) ble til og med historiens eldste Oscar-mottaker da han fikk prisen for beste birolle i The Beginners. Han er faktisk bare to år yngre enn selve Oscar-statuetten, selv om han ser mye eldre ut (showet ble sendt for 84. gang i år). Plummer får herved prisen for kveldens beste bekledning også, type midnattsblå fløyelssmoking.

Den eneste gamle gubben som ikke fikk sole seg i nattens glans, var Leonardo DiCaprio i rollen som skapskrullete J. Edgar Hoover. Neste år heier vi på ham som Jay Gatsby i The Great Gatsby. Etter årets filmatiske fadese kan det bare gå oppover for denne evig Oscar-snytte karakterskuespilleren. Høy fem med løpefart og hopp til norske Hallvar Witzø, som ble nominert for sin kortfilm Tuba Atlantic. Se telefonsnutt nederst på denne siden.

LISTEN OVER VINNERE OG NOMINERTE: 
 

Beste film

The Artist




War Horse

Hugo

The Descendants

The Tree of Life

Moneyball

The Help

Extremely Loud & Incredible Close

Midnight in Paris

Mannlige hovedrolle

Demián Bichir – A Better Life

George Clooney – The Descendants


Jean Dujardin – The Artist



Gary Oldman – Tinker Tailor Soldier Spy

Brad Pitt – Moneyball

Kvinnelige hovedrolle
 
Glenn Close – Albert Nobbs

Viola Davis – The Help

Rooney Mara – The Girl with the Dragon Tattoo


Meryl Streep – The Iron Lady


Michelle Williams – My Week with Marilyn

 

Mannlige birolle

Kenneth Branagh – My Week with Marilyn

Jonah Hill – Moneyball

Nick Nolte – Warrior


Christopher Plummer – Beginners


Max von Sydow – Extremely Loud & Incredible Close

 

Kvinnelige birolle

Bérénice Bejo – The Artist

Jessica Chastain – The Help

Melissa McCarthy – Bridesmaids

Janet McTeer – Albert Nobbs


Octavia Spencer – The Help

 

Regi

Woody Allen – Midnight in Paris

Terrence Malick – The Tree of Life

Alexander Payne – The Descendants

Martin Scorsese – Hugo


Michel Hazanavicius – The Artist

 

Originalmanus

Michel Hazanavicius – The Artist

Kristen Wiig, Annie Mumolo – Bridesmaids

J.C. Chandor – Margin Call


Woody Allen – Midnight in Paris


Asghar Farhadi – A Seperation

 

Adapterte manus


Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash – The Descendants


John Logan – Hugo

George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon – The Ides of March

Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin – Moneyball

Bridget O’Connor, Peter Straughan – Tinker Tailor Soldier Spy

Animasjonsfilm

A Cat in Paris

Kung Fu Panda 2

Puss In Boots

Rango


Chico & Rita

 

Utenlandske film

Michael R. Roskam – Bullhead (Belgia)

Joseph Cedar – Footnote (Israel)


Asghar Farhadi – A Seperation (Iran)


Agnieszka Holland – In Darkness (Polen)

Philippe Falardeau – Monsieur Lazhar (Canada)

Dokumentar

Danfung Dennis, Mike Lerner – Hell and Back Again

Marshall Curry, Sam Cullman – If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front

Charles Ferguson, Audrey Marrs – Paradise Lost 3: Purgatory

Wim Wenders, Gian-Piero Ringel – Pina


TJ Martin, Dan Lindsay, Richard Middlemas – Undefeated

 

Kortfilm

Hallvar Witzø – Tuba Atlantic (Norge <3)

Peter McDonald – Pentecost

Max Zähle, Stefan Gieren – Raju


Terry George – The Shore


Andrew Bowler, Gigi Causey – Time Freak

 

Cinematografi

Guillaume Schiffman – The Artist

Jeff Cronenweth – The Girl with the Dragon Tattoo


Robert Richardson – Hugo


Emmanuel Lubezki – The Tree of Life

Janusz Kaminski – War Horse

 

Klipp

Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius – The Artist

Kevin Tent – The Descendants


Angus Wall, Kirk Baxter – The Girl with the Dragon Tattoo



Thelma Schoonmaker – Hugo

Christopher Tellefsen – Moneyball

Art direction

Laurence Bennett, Gregory S. Hooper – The Artist

Stuart Craig, Stephenie McMillan – Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2


Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo – Hugo



Anne Seibel, Hélène Dubreuil – Midnight in Paris

Rick Carter, Lee Sandales – War Horse

 

Kostyme

Lisy Christl – Anonymous


Mark Bridges – The Artist


Sandy Powell – Hugo

Michael O’Connor – Jane Eyre
Arianne Phillips – W.E.

 

Sminke

Martial Corneville, Lynn Johnston, Matthew W. Mungle – Albert Nobbs

Nick Dudman, Amanda Knight, Lisa Tomblin – Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2


Mark Coulier, J. Roy Helland –
The Iron Lady



 

Originalmusikk

John Williams – The Adventures of Tintin


Ludovic Bource – The Artist


Howard Shore – Hugo

Alberto Iglesias – Tinker Tailor Soldier Spy

John Williams – War Horse

 

Originalsang


Bret McKenzie («Man or Muppet») – The Muppets


Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett («Real in Rio») – Rio

Lydmiks

David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson – The Girl with the Dragon Tattoo


Tom Fleischman, John Midgley –
Hugo



Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco, Ed Novick – Moneyball

Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Peter J. Devlin – Transformers: Dark of the Moon

Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Stuart Wilson – War Horse

 
Lydklipp
 
Lon Bender, Victor Ray Ennis – Drive
 
Ren Klyce – The Girl with the Dragon Tattoo


Philip Stockton, Eugene Gearty – Hugo



Ethan Van der Ryn og Erik Aadahl – Transformers: Dark of the Moon

Richard Hymns, Gary Rydstrom – War Horse

 
Spesialeffekter
 

Tim Burke, David Vickery, Greg Butler og John Richardson –

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2


Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman, Alex Henning – Hugo



Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor, Swen Gillberg – Real Steel

Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White, Daniel Barrett – Rise of the Planet of the Apes

Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler, John Frazier – Transformers: Dark of the Moon

Kortfilm-dokumentar
 
Robin Fryday, Gail Dolgin – The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
 

Rebecca Cammisa, Julie Anderson – God Is the Bigger Elvis

James Spione – Incident in New Baghdad


Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy – Saving Face



Lucy Walker, Kira Carstensen – The Tsunami and the Cherry Blossom

 

Animerte kortfilm

Patrick Doyon – Dimanche


William Joyce, Brandon Oldenburg – The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore



Enrico Casarosa – La Luna

Grant Orchard, Sue Goffe – A Morning Stroll

Amanda Forbis, Wendy Tilby – Wild Life
 
 

Bonus: 730-telefonsnutt:

Hallvar Witzø ble nominert for sin kortfilm Tuba Atlantic. Her filmer vi Hallvar og co på vei til utdelingen, relativt Hollywood-style. På nachspiel-bussen er den norske gjengen dog tilbake i helnorsk modus. Se de to telefonsnuttene her:


Norske Christian Schaanning er forøvrig i teamet ble nominert to ganger for beste lyd via Transformers: Dark of the Moon.

 

Se også: George Clooneys komakomedie