Hopp til hovedinnhold
norsk musikk 730no Tyr Stig Brenner manen Sony Music RCA
Stig Brenner og Tyr 🌛 (Jonathan Vivaas Kise)

Norsk musikk – 730.no kuraterer sine nye favoritter

Norsk musikk-fredag!

I natt kom det lÄter fra mer enn 70 norske artister.

730.no satt oppe og valgte ut disse. God helg âŁïž

Tyr med Stig Brenner «MÄnen»

– SĂ„ hvor skal vi sove i kveld? / jeg bare ser pĂ„ du sĂ„re meg til du sĂ„rer deg selv / Ă„ bryte lĂžfter har ikke noe Ă„ si nĂ„r det det er ting som kan loves igjen
 Etter Ă„ ha blitt nominert til Ă„rets stjerneskudd pĂ„ by:Larm, slipper Tyr alias Tyr Markus RĂže fĂžrste singel fra sitt kommende debutalbum. En duett med hans favoritt Stig Brenner alias Unge Ferrari via produsent Mogilla. – «MĂ„nen» er en skildring av et forhold som egentlig skulle endt for lenge siden, men som bare gĂ„r i sirkler. Selv om begge pĂ„fĂžrer hverandre smerte har man blitt sĂ„ avhengig av den smerten at man ikke klarer Ă„ gjĂžre seg ferdig med forholdet, forteller Tyr.

– Jeg har hatt lyst til Ă„ lage musikk med Stig siden jeg hĂžrte den fĂžrste EP-en hans da jeg var 14, sĂ„ jeg er veldig glad for samarbeidet. Mogilla drepte det pĂ„ prodden, legger han til. – LĂ„ten skjedde ved et fint uhell, men vi endte sĂ„ heldige i enden, selv pĂ„ tross av at vi aldri fikk mĂ„nen eller noe av det andre vi ble lovet, sier Stig. – Kjemien i studio fikk vĂŠre med i melodiene og sprĂ„ket.

 

SKAAR «Come Back to Life»

– Come back to life, ’cause it’s calling you / the world you once knew, come back to life
 Endelig gir popprinsessen fra Stord oss albumet Mad Woman. Vi vet at Hilde Skaar alias SKAAR kan servere bĂ„de mektig vokal og sterke tekster, men hun fĂ„r det ekstra godt frem nĂ„r hun kan diske opp med et helt album med historier. Som henger sammen. Denne lĂ„ten viser at hun er en av de mest sĂŠregne singer-songwriter-artistene vi har. Skrevet av Hilde, Eivind HelgerĂžd og Vetle Junker. Produsert av Eivind og Vetle.

 

Hkeem «By til by»

– Har du glemt meg eller gĂ„r du fortsatt med genseren jeg gav deg?
 Abdulhakim Hassane alias Hkeem roer det ned med kassegitaren og funderer over et tapt forhold. Men selv om det ser mĂžrkt ut, skal han ikke gi opp đŸŒč Produsert av Kastel. Dette er den fĂžrste singelen som Hkeem slipper via sitt nye hjem Warner Music.

 

Delara «Didn’t You Know»

– Didn’t you know, you’re all on your own, can somebody correct me if I’m wrong
 NĂ„r du har vĂŠrt pĂ„ ditt mĂžrkeste, kan ikke en gang djevelen skremme deg. Du forstĂ„r at det som kan fucke deg opp mest i verdenen er deg selv. Ingenting er skumlere, sier Amanda Delara selv om denne hardtslĂ„ende, ĂŠrlige lĂ„ten. Den er ogsĂ„ med i TV 2-serien BlodsbrĂždre, som nĂ„ har blitt til Netflix-serien Gangs of Oslo. Hun har laget lĂ„ten med Askjell Solstrand.

 

Julie Bergan «Nobody Loves No One»

– That’s the thing about us, I want the past / everything about love, will never last
 Det er godt kjent at Julie er en allsidig artist og lĂ„tskriver, men vi elsker Ă„ bli minnet pĂ„ det. NĂ„ tar Skien-jenta oss med storm med en nĂŠr og nedpĂ„ sang om at det virker som det er vanskeligere Ă„ elske seg selv enn et annet menneske. Og det er sĂ„ fint đŸ„č Skrevet av Julie, Christopher Allen Clark, Fallon King, Hadrian Feraud og Thomas Laskey. Produsert av Christopher og Thomas.


Se ogsĂ„: Swank Mami er Norges nye Eurostar đŸ‡ȘđŸ‡ș🇳🇮🇾🇮


 

Dutty Dior & Pluto «RINGTONE»

– Hun vil ha potential, jeg vil ha pussy / baby jeg er sĂ„ picky, better make sure that shit is gushy
 đŸ±đŸ’Š En gĂžy, annerledes bop pĂ„ 1 minutt og 45 sekunder. Dutty Dior har tilsynelatende her kost seg glugg i studio med sin tjommi Pluto alias ifrapluto alias Chrisander RĂžnneseth. Putt denne som ringetone đŸ“Č

 

Emma Jensen «Pretty Please»

– I saw you in the streets, you look happier than me / I wonder if there’s time, for me to change my mind
 Nesodden-talentet Emma Jensen har jevnt og trutt servert lekre singler – og nĂ„ slipper hun endelig sin debut-EP The Quiet 💓 Den mjuke stemmen synger om gjenkjennbare fĂžlelser og erfaringer hun har tatt med seg de siste Ă„rene. De er nemlig ikke bare skrevet i studio, men ogsĂ„ nĂ„r hun alene har ruslet over trikkespor, stĂ„tt i dusjen, tatt bussen, sittet i parken, vĂŠrt i middagsselskap med venner eller seilt rundt pĂ„ turnĂ© langs den norske kysten. Den nedpĂ„ og nydelige lĂ„ten tar oss med pĂ„ de mange tankene som streifer Emmas hode. Skrevet av Emma, produsert av Gabriel Lundh og Sebastian Meyer Hagberg.

 

Pen Gutt «déjà vu»

– Jeg er kald og vil se blod / mine days er deja-vu
 Pen Gutt alias HĂ„kon Stubberud serverer mer svevende, spennende, stilig pop via produsent Mads Brodin. Slippet leder opp mot albumet dit vinden blĂ„ser som kommer i november 💹

 

Anna Lille «Stealing the Scene»

– Cut my hair short at home last week, did you ever even notice / you should’ve said it was a bad idea, like I did when you almost got your nose pierced
 Debutsingelalarm! Husker du «Vestlandet» fra MGPjr for et par Ă„r siden? Klart du gjĂžr đŸ„č Det er altsĂ„ Anna fra duoen Vilde og Anna som nĂ„ slipper sin fĂžrste sololĂ„t. En vakker sang om hvordan nye relasjoner, mer spesifikt kjĂŠresterelasjoner, kaprer oppmerksomheten fra vennskap og tidligere forhold. Eid-jenta Anna Kristina LillestĂžl Naustdal har skrevet den sammen med Haley Shea fra SlĂžtface og Hans Olav Settem. Hans Olav har ogsĂ„ produsert.

 

BÞlgen «25 saker»

– Jeg har 25 saker jeg mĂ„ opplĂžse, med 25 damer som er topplĂžse / stĂ„r midt imellom himmelen og det hĂ„plĂžse , sĂ„ jeg kan ikke forsvare dĂ„rlig oppmĂžte
 Det er viktig for Niklas Paulsen alias BĂžlgen at vi passer pĂ„ oss selv og vĂ„r velvĂŠre. Dump og dropp det som drar deg ned. Ta heller ansvar for at du selv har det gĂžy â˜ș Skrevet av BĂžlgen, produsert av BĂžlgen, Espen Andreas Fjeld og VebjĂžrn Jernberg. Bli med wavy Niklas og kompisene pĂ„ stranden i musikkvideoen regissert av Simen Ekdahl.

 

CELIIN «French Lillies»

– When I find som release in the French lilies in the ceiling of his at night like a gilt masterpiece are my French lilies… En rĂ„ lĂ„t om et viktig tema! Celine Helgemo alias CELIIN synes det er pĂ„ hĂžy tid at det snakkes om kvinnehelse, sĂ„ hun gjĂžr det slik hun kan best: Synger om nettopp det 💯 Etter 10 Ă„r med seksuell uhelse, forteller trĂžnderen om det som nĂ„ har blitt en fire minutter lĂ„t om vaginal smerte. Et slags rop om hjelp pĂ„ vegne av alle kvinner som trenger det <3 Skrevet av Celine Helgemo og Elsa SĂžllesvik alias Elsie Bay. Produsert av Sebastian Aasen.

 

Fig Tape «Boundaries»

Vidundergutten Elias Melkersen alias Fig Tape setter opp farten. Singer-songwriter-produsenten fra Oslo byr pĂ„ en lĂ„t med «relasjoner og kunsten Ă„ ikke presse grensene for langt nĂ„r man ikke er klar for det» som rĂžd trĂ„d. – Jeg har alltid vĂŠrt en sucker for bra rytmer, mye perkusjon og gode basslinjer, sier han om lĂ„ten som han spilte inn pĂ„ soverommet.


Mer norsk musikk!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 730.no (@730no)

Dina sin klassiske banger «Bli hos meg» har fÄtt ny versjon

Les mer