Karpe-filmen Adjø Montebello vant Amandaprisen i natt

19. aug 2018 kl. 00:00
FILMPRIS TIL KARPE DIEM & CO (DRAMA EINAR)

FILMPRIS TIL KARPE DIEM & CO (DRAMA EINAR)

Norsk film ble feiret i Haugesund i natt med Amandaprisen.
Adjø Montebello vant prisen beste produksjonsdesign/scenografi via Sebastian Ekeberg og Astrid Maria Sætren. Karpes alternative kioskvelter var også nominert for beste musikk, beste visuelle effekter og beste klipp. 
 
Leon Bashir tok en Kanye og stormet scenen, men rabalderet ble klippet bort til sendingen. Regissøren og skuespilleren var tilsynelatende misfornøyd med noe i den norske filmbransjen (folk i publikum slet med å forstå hva), og viste blant annet fingeren til kamera.

Den største Amanda-vinneren ble
Iram Haq-filmen
Hva vil folk si, som vant fire priser; beste norske film, beste mannlige skuespiller, beste regi og beste manus.





Den 12. mann vant beste visuelle effekter, beste lyddesign og Folkets Amanda (publikumsavstemning).




Joachim Triers
Thelma vant for Beste musikk, beste foto og beste klipp. Filmens Okay Kaya var nominert for beste kvinnelige skuespiller i en birolle.


Filmdebutantene Andrea Berntzen og Solveig Koløen Birkeland vant beste kvinnelige skuespiller og beste kvinnelige skuespiller i en birolle for sine innsatser i Erik Poppes
Utøya 22. juli. Ingar Helge Gimle vant beste mannlige skuespiller i en birolle via Rett vest, og har dermed tre Amanda-priser på peishylla.
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, med den suverene Oscar-vinneren Frances McDormand, vant prisen for beste utenlandske film.
 

Lars Saabye Christensen fikk æresprisen.
Norges svar på Oscars startet i Haugesund (Hollywood-sund) i 1985.
 


Her er de nominerte og vinnerne av Amandaprisen 2018:

Beste norske kinofilm




Hva vil folk si – Produsent Maria Ekerhovd for Merfilm, regissør Iram Haq




Thelma – Produsent Thomas Robsahm for Motlys, regissør Joachim Trier





Utøya 22. juli – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regissør Erik Poppe



Vinner: Hva vil folk si – Produsent Maria Ekerhovd for Merfilm, regissør Iram Haq











Beste barnefilm





Elias og Storegaps hemmelighet – Produsent Sigurd Slåttebrekk for Animado,
regissør Simen Alsvik og Will Ashurst






Los Bando – Produsenter Trine Aadalen Lo og Nicholas Sando for Filmbin, regissør
Christian Lo






Ekspedisjon Knerten – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox,
regissør Andreas J. Riiser






Vinner:
Elias og Storegaps hemmelighet









Beste regi





Iram Haq –
Hva vil folk si





Joachim Trier –
Thelma





Erik Poppe –
Utøya 22. juli





Vinner: Iram Haq –
Hva vil folk si







Beste kvinnelige skuespiller





Maria Mozhdah –
Hva vil folk si





Eili Harboe –
Thelma





Andrea Berntzen –
Utøya 22. juli





Vinner: Andrea Berntzen –
Utøya 22. juli









Beste mannlige skuespiller






Adil Hussain –
Hva vil folk si





Henrik Rafaelsen –
Thelma





Leon Bashir –
Gjengangere





Vinner: Adil Hussain –
Hva vil folk si











Beste kvinnelige skuespiller i en birolle





Anne Marit Jacobsen – Norske byggeklosser





Kaya 
«Okay Kaya»Wilkins – Thelma





Solveig Koløen Birkeland –
Utøya 22. juli





Vinner: Solveig Koløen Birkeland –
Utøya 22. juli









Beste mannlige skuespiller i en birolle





Ingar Helge Gimle –
Rett vest





Reidar Wayne Ewing –
Now It’s Dark





Kim Sørensen –
Gjengangere





Vinner: Ingar Helge Gimle –
Rett vest









Beste filmmanus




Siv Rajendram Eliassen og Anna Bache-Wiig –
Utøya 22. juli

Eskil Vogt og Joachim Trier – Thelma

Iram Haq – Hva vil folk si

Vinner: Iram Haq – Hva vil folk si




Beste foto




Jakob Ihre –
Thelma




Martin Otterbeck –
Utøya 22. juli




Marius Matzow Gulbrandsen –
Skyggenes dal




Vinner: Jakob Ihre –
Thelma









Beste produksjonsdesign/scenografi





Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg –
Adjø Montebello





Roger Rosenberg –
Thelma





Mikael Varhelyi –
Den 12. mann





Vinner: Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg –
Adjø Montebello









Beste visuelle effekter





Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim
(VARG Studios) og Arne Kaupang –
Den 12. mann





Esben Syberg (Shortcut) –
Thelma





Torgeir Busch (Storyline Studios) –
Adjø Montebello





Vinner: Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim
(VARG Studios) og Arne Kaupang –
Den 12. mann









Beste musikk





Ola Fløttum –
Thelma





Thomas Dybdahl –
Now It’s Dark





Chirag Rashmikant Patel, Magdi Ytreeide Abdelmaguid, Kjetil Røst Nilsen og
Thomas Kongshavn –
Adjø Montebello





Vinner: Ola Fløttum –
Thelma









Beste klipp





Olivier Bugge Coutté –
Thelma





Jonas Aarø og Thomas Trælnes –
Adjø Montebello





Janus Billeskov Jansen og Anne Østerud –
Hva vil folk si





Vinner: Olivier Bugge Coutté –
Thelma









Beste lyddesign





Gisle Tveito –
Thelma





Gisle Tveito –
Utøya 22. juli





Christian Schaanning –
Den 12. mann





Vinner: Christian Schaanning – «Den 12. mann










Beste kortfilm





Myrhull – regissør Torfinn Iversen, produsent Julia Andersen for EdelZek





No Man is an Island – regissør og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures





Odd er et egg» – regissør og produsent Kristin Ulseth for Qvisten Animation AS





Vinner:
No Man is an Island – regissør og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures









Beste dokumentarfilm





Per Fugelli: Siste resept – regissør Erik Poppe, produsenter Finn Gjerdrum og Stein
B. Kvae for Paradox






Røverdatter – regissør Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film





Bjarne vil ikke på film – regissør og produsent Weronica Nitsch





Vinner:
Røverdatter – regissør Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film









Beste utenlandske kinofilm





Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – regissør Martin McDonagh, distributør
Twentieth Century Fox Norway






The Shape of Water – regissør Guillermo del Toro, distributør Twentieth Century Fox
Norway






Call Me By Your Name – regissør Luca Guadagnino, distributør United International
Pictures






The Florida Project – regissør Sean Baker, distributør Norsk Film Distribusjon





Loving Vincent – regissør Dorota Kobiela og Hugh Welchman, distributør Selmer
Media






Vinner:
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – regissør Martin McDonagh, distributør Twentieth Century Fox Norway









Folkets Amanda





Den 12. mann





Utøya 22. juli





Prebz & Dennis – The Movie





Vinner: Den 12. mann



 
Fra film til TV: Se dansk politiker gruse Fox News-dame på under to minutter