Hopp til hovedinnhold
hjem til jul sesong 3
(Instagram/itsrabomusic)

RABO x Hjem til jul: – Jeg kløp meg i armen fordi jeg har med en låt

Et av årets nye stjerneskudd, RABO, avslutter året på beste vis.

Ikke bare har Live Rabo Lund-Roland alias RABO sluppet noen nydelige debutlåter i 2025, hun har spilt en drøss festivaler og konserter.

Vi koste oss glugg på konserten hennes på Øyafestivalen!

I 2026 skal hun både slippe mer musikk og spille enda mer, både egne konserter og store festivaler.

På tampen av året fikk vi nå en deilig julelåt – «Might Never Meet Again» – som er med i Hjem til jul sesong 3.

Før sesongen kom ut, møtte vi Oslo-artisten for å slå av en prat om året som har vært, jula og ikke minst alt som kommer! Les praten med Live nedenfor.

Hei, Live <3 Hvordan går det og hva driver du med om dagen?

– Det går braaaa! Jeg lager låter og neste uke skal jeg øve med bandet mitt til Parkteatret-konsert i Oslo.

Gøy! Du har en sang med i Hjem til jul sesong 3, fortell om det!

– Jaaa, Hjem til jul! Jeg binget de to første sesongene, og kløp meg i armen fordi jeg nå har med en låt selv.

– Det er en låt jeg skrev for rundt to år siden. Da tenkte jeg egentlig ikke det var en julelåt, men så nevner jeg «christmas» i første vers og «new years» i andre vers. Så det blir automatisk det, fikk jeg høre i etterkant. Det var like greit, men det er egentlig en låt som er en hyllest til det å være alene og å tørre å sette seg solo i situasjoner. Det kan gjøre at du opplever menneskemøter du ikke hadde gjort ellers.

Du synger jo om å feire jul alene, har du gjort det?

– Nei, ikke jeg! Men vedkommende jeg skrev den med har det. Der var det mer et bevisst valg om at denne julen har jeg mulighet til å feire jul alene. Noen er jo veldig glad i alenetid. Behovet for å være alene, kan dras litt langt iblant. Noen ganger kan man uten å merke det, bli litt ensom, altså ubevisst. Det er en balanse der.

Hvordan kom det til at den ble med?

– Produksjonen tok kontakt med plateselskapet mitt og spurte om de hadde noe, og så hadde de denne 🥰

– Det som også er gøy, er at en av hovedbirollene, Herman Tømmeraas, er en god barndomsvenn av meg. Vi lagde skrekkfilm sammen på hytta. Jeg sendte melding til ham her om dagen og spurte om han hadde sett sesongen ennå, og om han hadde fått med seg at låta mi var med.

– Det hadde han ikke fått med seg ennå, så det var veldig gøy!

Har du sett den delen du er med i da?

– Nei, jeg vet ingenting! De holder det tett om brystet. Men jeg håper det er en litt rivende scene. Litt som i Love Actually med «Both Sides Now». Det hadde vært gøy å få en svær scene.

Se dette innlegget på Instagram

Et innlegg delt av RABO (@itsrabomusic)

Enig! Du har på kort tid gjort mye, hva liker du best?

– Ja, dagene går unna! Det jeg liker best er når jeg går fra en session og føler jeg har skrevet en banger til meg selv.

Ja, liker du best å skrive til deg selv eller til andre?

– Oi! Begge deler. Det kommer an på prosessen og hvem jeg skriver med. Noen ganger er det låter som egentlig ikke er regnet til meg, men som blir til meg. Fordi jeg klarer å slippe meg litt løs og legge bort overtenking i session.

– Og jeg elsker å spille live!

Hvor har du likt best å spille hittil?

– Øya, det er på en måte ingen hemmelighet! Og Pstereo i Trondheim. Det var et lite og stappfullt telt.

Se dette innlegget på Instagram

Et innlegg delt av RABO (@itsrabomusic)

Hva gleder du deg mest til av det som kommer av konserter?

– Parkteatret 7. februar blir gøy! Og kulturhuset i Bergen 5. februar. Vi skal også spille Eurosonic i Amsterdam i januar, det blir stas!

– Og så blir det festivalsommer!  Det er allerede noen som er annonsert, blant annet Ravnedalen Live, OverOslo, NEON og Vaulen.

– Gleder meg veldig til å ha spille egne headlinerkonserter. Og ekstra hyggelig å vite at folk som har oppdaget meg på festival nå kommer for å se det igjen.

Har du et sted du drømmer om å spille?

– Glastonbury!

JA! Er det noen du drømmer om å samarbeide med, da? Både for deg som artist og som låtskriver?

– Som låtskriver er det mange! Blant andre Mark Ronson og Mike Sabath. Og Michael Pollack, som gjør mye med Miley Cyrus.

– Ellers Miley Cyrus som artist! Det hadde vært sykt å ha en låt med henne. I det siste har jeg fått hang-up på YUNGBLUD! Det er mange jeg vil samarbeide med, men aller høyest henger nok Miley. Og Rosalía er jævlig kul. Og Raye!

Se dette innlegget på Instagram

Et innlegg delt av RABO (@itsrabomusic)

Du har jo signet en låtskriveravtale med Disney. Hva går det ut på i praksis?

– Nå skal du høre! Disneys jobb er å forvalte musikken min på best mulig måte. Jeg skriver jo mye musikk som ikke er til RABO. Eneste måten å få utbytte for det på er at det utgis andre steder, om det så er en reklame, en annen artist eller en film. De jobber da for å plassere låtene.

– Også har de gitt meg et forskudd jeg kan leve på, slik at jeg har muligheten til å jobbe med låtskriving på fulltid. Så da er det en gjensidig risiko ettersom de må klare å plassere mine låter for at jeg skal kunne tjnee tilbake forskuddet deres.

– Også er det også slik at siden det er Disney, så får jeg også muligheten til å skrive til deres in-house-prosjekter også.

Ja, er det større sjanse for at vi hører din musikk i en Disney-film?

– Ja, låter jeg har skrevet, men sannsynligvis ikke en RABO-låt. I såfall er det kanskje noe som ikke er like Disney-relatert, som de prinsessefilmene for eksempel.

– Jeg har jo skrevet litt låter til nye filmer og serier som skal lages, men ikke nødvendigvis landet noe ennå. Da er det jeg som synger demoen gjerne, mens den som dubber denne rollen senere, som synger låten i filmen.

– Krysser fingrene for at Idina Menzel plutselig synger noe jeg har skrevet, hehe.

Se dette innlegget på Instagram

Et innlegg delt av RABO (@itsrabomusic)

Det hadde vært sykt gøy! I tillegg til konserter og låtskriving, hva mer skjer fremover?

– Jeg skal slippe EP!!!! Det kommer en EP på seks låter, noen helt nye, 14. januar.

– Den kan dere pre-save allerede! Gjerne gjør det hvis dere vil at jenta deres skal utafor Norge og ha råd til brød. Og låtene kan dere da lære dere til konserten. Kanskje kommer det en musikkvideo også.

Hva handler EP-en om?

– Den heter Half Decade Addiction. Et halvt tiår (dekade). Handler om et 5 år langt forhold. Fem år med av og på som resulterte i å ikke klare å komme seg videre. Gode og onde dager, men mest fint og mye kjærlighet.

Hvordan jobber du med sånne prosjekter, kontra singel eller låtskriving for andre?

– Å jobbe med et slikt prosjekt er vel mer utforskende til tider enn å skrive til andre. Denne EP-en er på en måte min reise for å finne mitt sound som artist, det er starten av RABO.

– I denne prosessen har storylinen utformet seg naturlig ettersom jeg sto midt oppi denne relasjonen da låtene ble skrevet. Så det ble en naturlig rød tråd, som var dette forholdet.

Så fint! Det er straks jul, hva er en typisk jul for deg?

– Jeg vurderte faktisk å reise utenlands denne julen og feire litt alternativt. Jeg er nok ikke så veldig opptatt av tradisjoner, mer da jeg var yngre.

– Søsknene mine har fått hver sin barneflokk. Så denne julen blir det å reise med den ene søsteren min og hennes familie opp til Nord-Norge og besøke den andre søsteren min og hennes familie. Så skal jeg bo hos naboen til søsteren min, for å få plass inn der.

@itsrabomusic #konfirmasjon #itsrabo #London ♬ original sound – RABO

Haha, det er hyggelig, da <3 Hva er aldersspennet mellom dere?

– Syv år fra meg til mellomste, og så fire år til eldste igjen. Så elleve år mellom meg og den eldste søsteren min. Men vi er veldig nære. Så det blir en familiejul i nord, og så hjem til Oslo igjen med enda mer venner og familie.

Hvilken julelåt liker du minst og best?

– Jo mer bjeller, jo verre. Så den låten med mest bjeller, kanskje?

– Jeg er veldig glad i den fra Polarekspressen, «When Christmas Comes to Town». Og «Fairytale of New York». De er fine!

Enig! Takk for praten, vi gleder oss til konsert og EP <3


Les også: Norsk stjerneskudd valgt ut til Berlinalen

Les mer