Spellemann 2019: Her er de nominerte!

7. feb 2020 kl. 13:43

Magdi og Chirag kan vinne flere priser på Spellemann 2019 (akam1k3/Little Big Sister/Apen & Kjeften)

Hurra for norsk musikk.

Snart er det igjen tid for å feire en rekke sjangre og utøvere i den norske musikkfloraen.

Fredag ble de nominerte kunngjort via en pressekonferanse hos Grand Hotel i Oslo. Landets nyutnevnte kultur- og likestillingsminister Abid Raja stod for opplesingen.

Sigrid kan vinne fire priser: Årets album (Sucker Punch), Årets låt («Don’t Feel Like Crying»), Popartist og Låtskriver.

Arif er ikke nominert i Urban-kategorien, men kan ta med tre vel så gjeve priser; Årets album (Arif in Waanderland), Årets låt («Hvem er hun») og Tekstforfatter.

Karpe er også nominert til tre: Urban, Tekstforfatter og Årets album.

Det samme er Gabrielle, som kan vinne i Popartist, Låtskriver og Årets album.

«Hallo»-stjerneskuddene Isah og Dutty Dior er begge nominert i Urban, Gjennombrudd og Årets låt.

Ruben kan vinne for Låt («Lay By Me») og popartist (Melancholy).

730-favoritten Larsiveli er nominert i Låtskriver-kategorien <$

Flere av Norges største popartister er utelatt, til tross for populære slipp i året som gikk: 

Alan Walker (Årets Spellemann 2018), Astrid S (Årets Spellemann 2017), Julie Bergan, AURORA, Dagny, TIX, Sondre Justad og Ina Wroldsen har null nominasjoner.

Kygo er nominert til én pris – Årets låt («Kem kan eg ringe»).

Årets Spellemann og Hedersprisen deles ut uten nominasjoner i forkant.

Se hele oversikten nedenfor! 

Barnemusikk:
Even Jenssen – Over byen
Maria Solheim og Silje Sirnes Winje – Bråkebøttebaluba
Mr. E & Me New Orchestral Hits 4 Kids
Så Rart! – På havets bunn

Blues:
Busk, Eriksen, Sjøstrøm – Hustle & Flow
Håkon Høye – Nights at the Surf Motel
Ledfoot – White Crow
Viktor Wilhelmsen – Knip igjen øyan

Country:
Jonas Fjeld & Judy Collins – Winter Stories
Jørund Vålandsmyr & Menigheten – Til dere som er lykkelige
Signe Marie Rustad – When Words Flew Freely
Unnveig Aas – Young Heart

Elektronika:
André Bratten – Pax Americana
Carmen Villain – Both Lines Will Be Blue
Chmmr – Try New Things
Prins Thomas – Ambitions

Folkemusikk/tradisjonsmusikk:
Hans Fredrik Jacobsen – Øre
Helga Myhr – Natten veller seg ut
Moenje – Klarvær
Morgonrode – Morgonrode

Indie/alternativ:
Kongle – Skogen
Konradsen – Saints and Sebastian Stories
Pom Poko – Birthday
Tuvaband – I Entered the Void

Jazz:
Elephant9 – Psychedelic Backfire I
Gard Nilssen – Acoustic Unity To Whom Who Buys A Record
Maria Kannegaard – Nådeslås
Mats Eilertsen Trio – And Then Comes The Night

Klassisk:
Eldbjørg Hemsing – Tan Dun: Fire Ritual
Lise Davidsen – Richard Strauss: Four Last Songs / Wagner: Arias from Tannhäuser
Oslo Filharmoniske Orkester – Mahler Symphony No. 3
Vilde Frang – Paganini & Schubert: Works for violin & piano

Metal:
Gaahls WYRD – GastiR – Ghosts invited
Kampfar – Ofidians Manifest
SÂVER – They Came With Sunlight
Sibiir – Ropes

Popartist:
Bendik – Det går bra.
Gabrielle – Snart, Gabby
Ruben – Melancholic
Sigrid – Sucker Punch

Popgruppe:
Fieh – Cold Water Burning Skin
Highasakite – Uranium Heart
No. 4 – Duell
Seeb – Seeb 2019

Rock:
Backstreet Girls – Normal is Dangerous
brenn. – Elsker
Erlend Ropstad – Brenn siste brevet
Spielbergs – This Is Not The End

Samtid:
Cikada, Lars Petter Hagen – Harmonium Repertoire
Peter Herresthal, Oslo Filharmoniske Orkester, Clémént Mao-Takacs – Kaija Saariaho – Graal Théâtre etc
Øyvind Torvund – The Exotica Album
Hvoslef Chamber music Project – Hvoslef Chamber Works No. VI

Urban:
Dutty Dior – PARA / NORMAL
Isah – Sukkerspinn & Hodepine
Karpe – SAS PLUS / SAS PUSSY
Lil Halima – Lil Halima 2019

Viser:
Asbjørn Ribe – Blått & grønt & gult
Benny Borg – En dag på jorden
Frida Ånnevik – Andre sanger
Hekla Stålstrenga – Elske og ære

Åpen klasse:
Deathprod – Occulting Disk
Erlend Apneseth Trio – Salika, Molika
Ståle Storløkken – The Haze Of Sleeplessness
Susanna & the Brotherhood of Our Lady – Garden of Earthly Delights

Album:
Arif – Arif in Waanderland
Gabrielle – Snart, Gabby
Karpe – SAS PLUS / SAS PUSSY
Sigrid – Sucker Punch

Gjennombrudd og gramostipend:
Bokassa
brenn.
Dutty Dior
girl in red
Isah
Pom Poko

TONOs komponistpris:
Eirik Hegdal – Musical Balloon
Helge Iberg – Helge Iberg: Songs from the Planet of Life
Maja S. K. Ratkje – Sult
Cecilie Ore – Come to the Edge!

Låt:
Arif – Hvem er hun
Isah & Dutty Dior – HALLO
Keiino – Spirit in the sky
Kygo feat. Store P & Lars Vaular – Kem kan eg ringe
Nicolay Ramm – Raske Briller
Rat City feat. Isak Heim – Kind Of Love
Ruben – Lay By Me
Sigrid – Don’t Feel Like Crying

Låtskriver:
Gabrielle Leithaug (Gabrielle) – Snart, Gabby
Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel (Karpe) – SAS PLUS / SAS PUSSY
Lars Reiersen (Larsiveli) – Larsiveli 2019
Sigrid Solbakk Raabe (Sigrid) – Sucker Punch

Musikkvideo:
Anna of the North (Noah Lee) – Leaning On Myself
Bigbang (Lasse Gretland) – BELLS
boy pablo (Julian Vargas, Bjarne Anmarkrud og Harry Hambley) – Feeling Lonely
Lars Vaular (onzonz) – Kroppsspråk

Produsent:
Aksel Carlson – Aksel Carlson
Cashmere Cat – Cashmere 2019
Martin Sjølie – Martin Sjølie
Morten Gillebo – Morten Gillebo

Tekstforfatter:
Arif Salum (Arif) – Arif i Waanderland
Frida Ånnevik – Andre sanger
Emilie Christensen (No. 4) – Duell
Signe Marie Rustad – When Words Flew Freely

Vi gratulerer!

Prisene deles ut på Chateau Neuf i Oslo 28. mars.

Se også: Topp 9 norske låter som kom i dag