Hopp til hovedinnhold
MORTEN TYLDUM OG BENEDICT CUMBERBATCH BEHIND THE SCENES (BLACK BEAR PICTURES)

Her er alle Oscar-vinnerne (og «taperne»)

MORTEN TYLDUM OG BENEDICT CUMBERBATCH BEHIND THE SCENES (BLACK BEAR PICTURES)

Vi holdt oss våken for å se (og live-tweete) Oscar-utdelingen 2015. Tidvis litt gjesp, men noen veldig fine øyeblikk var det også. Se alle høydepunktene fra sendingen hos 730 snart. 

Som forventet ble det ikke norsk storeslem, men Morten Tyldum-regisserte The Imitation Game vant pris for beste adapterte manus. (Shoutout til manusforfatter Graham Moore!) Vi gratulerer.

Også som forventet: Birdman vant mange store priser, mens Boyhood noe overraskende «bare» fikk for beste kvinnelige birolle. (Vi fikk tårer i øynene hver gang de spilte litt av soundtracket. Altså litt for ofte.) 



Her er alle de nominerte, med vinnerne uthevet i fet skrift: 

Beste film

American Sniper 
Birdman 
Boyhood 
The Grand Budapest Hotel 
The Imitation Game
Selma 
The Theory of Everything 
Whiplash 
Beste regi
Alejandro G. Iñárritu – Birdman 
Richard Linklater – Boyhood
Bennett Miller – Foxcatcher
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum – The Imitation Game
Beste mannlige hovedrolle
Steve Carell – Foxcatcher
Bradley Cooper – American Sniper
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton – Birdman 
Eddie Redmayne – The Theory of Everything
Beste kvinnelige hovedrolle
Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild
Beste mannlige birolle 
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K. Simmons – Whiplash 
Beste kvinnelige birolle 
Patricia Arquette – Boyhood 
Laura Dern – Wild
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman 
Meryl Streep  – Into the Woods
Beste adapterte manus
American Sniper, skrevet av Jason Hall
The Imitation Game, skrevet av Graham Moore
Inherent Vice, skrevet av Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything, skrevet av Anthony McCarten
Whiplash, skrevet av Damien Chazelle
Beste originale manus 
Birdman, skrevet av Alejandro G. Iñárritu, Alexander Dinelaris, Nicolas Giacobone, Armando Bo 
Boyhood, skrevet av Richard Linklater
Foxcatcher, skrevet av Dan Futterman and E. Max Frye
The Grand Budapest Hotel, skrevet av Wes Anderson
Nightcrawler, skrevet av Dan Gilroy
Beste fremmedspråklige film (aka ikke engelskspråklige) 
Ida, Polen, Pawel Pawlikowski 
Leviathan, Russland, Andrey Zvyagintsev
Tangerines, Estland, Zaza Urushadze
Timbuktu, Mauritania, Abderrahmane Sissako
Wild Tales, Argentina, Damián Szifrón
Beste animasjonsfilm
Big Hero 6
The Boxtrolls 
How to Train a Dragon 2 
Song of the Sea 
The Tale of the Princess Kaguya 
Produksjonsdesign
The Grand Budapest Hotel 
The Imitation Game
Interstellar 
Into the Woods 
Mr. Turner 
Beste foto
Emmanuel Lubezki – Birdman 
Robert Yeoman – The Grand Budapest Hotel
Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski – Ida
Dick Pope – Mr. Turner
Roger Deakins – Unbroken
Kostymedesign
The Grand Budapest Hotel 
Inherent Vice
Into the Woods
Maleficent
Mr. Turner
Beste klipp 
American Sniper
Boyhood
The Grand Budapest Hotel 
The Imitation Game
Whiplash 
Beste dokumentarfilm
Citizenfour 
Finding Vivian Maier 
Last Days in Vietnam 
The Salt of the Earth  
Virunga 
Beste sminke og hår
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel 
Guardians of the Galaxy
Beste originalmusikk
Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Hans Zimmer – Interstellar
Gary Yershon – Mr. Turner
Jóhann Jóhannsson – The Theory of Everything
Beste originallåt 

«Everything Is Awesome» fra The LEGO Movie
«Glory» fra Selma 
“Grateful” fra Beyond the Lights
«I’m Not Gonna Miss You» fra Glen Campbell: I’ll Be Me
«Lost Stars» fra Begin Again
Beste lydmix
American Sniper
Birdman 
Interstellar
Unbroken
Whiplash 
Beste lydredigering 
American Sniper 
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken
Beste visuelle effekter
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar 
X-Men: Days of Future Past
Beste dokumentar-kortfilm
Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent og Dana Perry 
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski og Maciej Slesicki
The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello
White Earth – J. Christian Jensen
Beste animerte kortfilm
The Bigger Picture – Daisy Jacobs og Christopher Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo og Dice Tsutsumi
Feast – Patrick Osborne og Kristina Reed 
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins
Beste kortfilm 
Aya Oded Binnun og Mihal Brezis
Boogaloo and Graham – Michael Lennox og Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak) – Hu Wei og Julien Féret
Parvaneh Talkhon Hamzavi og Stefan Eichenberger
The Phone Call – Mat Kirkby og James Lucas

Se også Razzie awards: Dette er fjorårets verste filmer og skuespillere

Nyeste saker fra 730.no

Les mer