Drake vs. Kendrick Lamar fortsetter. I rettssalen mot UMG?
Den verste PR-strategien noensinne fra en rapper er et faktum.
OPPDATERT: Drake følger opp den første anmodningen om søksmål med enda en. Nå ønsker han å saksøke Lucian Grainge sitt selskapet Universal Music Group for ærekrenkelse. Artisten hevder at UMG visste at han blir «feilaktig» anklaget av Kendrick Lamar for å være pedofil på «Not Like Us». Han sier at Universal bevisst valgte å skape en viral hit med låten blant annet for å skade Drakes omdømme og forretninger. Det hevdes også at Universal betalte USA sitt største radionettverk iHeart for payola. Altså å bryte loven ved å gi radiostasjoner penger for å gi «Not Like Us» ekstra rotasjon slik at den kommer høyere på Billboard Hot 100. Den ikoniske hitlisten er basert på en miks av radiorotasjon, streaming av musikk/musikkvideoer, digitale nedlastninger og fysisk salg av singler.
Les forrige sak nedenfor.
Mange stusser over at syv måneder gamle «Not Like Us» fortsatt er i toppen av Billboard Hot 100.
Drake har sine teorier – og en av dem liker neppe Drakes partner Sir Lucian Grainge.
Kanadierens label Frozen Moments LLC (ikke OVO Sounds, men hans andre lille, mystiske label) saksøker Universal Music Group. Drake mener at UMG har manipulert antall streams for «Not Like Us» på Spotify via bots, betaling og andre metoder for å øke plasseringen til Kendrick Lamars låt på hitlistene.
UMG er medeiere i Spotify.
Sangen, produsert av Sounwave, Sean Momberger og Mustard, som kom ut 4. mai, er i skrivende stund på 16. plass på Billboard Hot 100. Og den går nå oppover listen. (På Spotify i Norge er den ikke i topp 200.)
I anmodningen om søksmålet anklages Universal for «for å bruke bots til å generere det falske inntrykket av at sangen er mer populær enn den virkelig er» for å holde på momentum.
«Not Like Us», hvor Kendrick hevder at Drake er pedofil, er Grammy-nominert til årets låt. Dot skal spille på Super Bowl Halftime i New Orleans i februar.
Musikken til Drake blir også utgitt av UMG – via deres label Republic Records.
Universal Music Group aviser anklagene, som de kaller «støtende og ikke sanne».
«Vi bruker den høyeste etiske praksisen i våre markedsførings- og reklamekampanjer. Ingen konstruerte og absurde juridiske argumenter kan maskere det faktum at fansen velger musikken de vil høre», sier UMG i uttalesen.
Kendrick Lamar – som egentlig heter Kendrick Duckworth – har ennå ikke kommentert stevningen offentlig.

Kendrick Lamar på premieren til HBO sin Dr. Dre-dokumentar The Defiant Ones på Paramount Studios i Los Angeles i 2017 (Jeff Kravitz/FilmMagic)
På søndagen var Drake med på streamen til xQc i Toronto. Her disser han The Weeknd og Steve Lacy: Se video
Kendrick slapp sitt sjette album GNX på fredag på sin nye label pgLang – hvis navn står for Program Language. Dette er California-rapperens første plate uten TDE alias Top Dawg Entertainment, som har forlatt.
Den mest populære låten fra albumet er singelen «squabble up», som teases i videoen til «Not Like Us».
Musikkvideoen til «squabble up» har mange referanser. Blant annet til coveret til Ice-T-albumet Power, Isaac Hayes’ cover til Black Moses og 1993-filmen Menace II Society.
I Norge går singelen i dag ned til 31. plass på Spotify.
Kendrick Lamar sin squabble up ser ut til å debutere på førsteplass på Billboard Hot 100. Det blir da hans tredje nummer 1 i år etter Like That og Not Like Us.
Åtte av låtene fra GNX er i topp 50 på Spotify i Norge – med «squabble up» som den høyeste på 17. plass 🇳🇴 pic.twitter.com/vCEGtcdZho
— 730.no (@730no) November 25, 2024
Låten er co-produsert av Jack Antonoff (Taylor Swift, Sabrina Carpenter, Lana del Rey) som har gjort 11 av den 12 sangene på GNX.


