Disse ble nominert til Oscar

22. jan 2009 kl. 00:00
TARAJI P. HENSON I THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON (SANDREW METRONOME/WARNER BROS.)
Få ble sjokkert over årets Oscar-nominasjoner.
Men noen humret da Forest Whitaker og Academy Of Motion Picture Arts And Sciences-boss Sid Ganis avslørte at Robert Downey Jr. er nominert for sin afrikansk-amerikanske innsats i komedien Tropic Thunder.

Som om ikke Brad Pitt og Angelina Jolie har en sexy nok Hollywood-posisjon fra før av, kan begge blir kåret til årets begge skuespiller. Samtidig.

Pitts The Curious Case Of Benjamin Button ble for øvrig velsignet med hele 13 nominasjoner. 
Den indiske kjærlighetshistorien Slumdog Millionaire fikk 10. 

Nøyaktig et år etter sin død, ble Heath Ledger nominert for beste mannlige birolle som fienden til The Dark Knight.

Hugh Jackman er vert for årets Oscar-utdeling, som går ned søndag 22. februar.

Beste film:

The Curious Case Of Benjamin Button Frost/Nixon Milk Slumdog Millionaire The Reader

Beste mannlige hovedrolle:

Brad Pitt i The Curious Case Of Benjamin Button Frank Langella i Frost/Nixon Mickey Rourke i The Wrestler Sean Penn i Milk Richard Jenkins i The Visitor

Beste kvinnelige hovedrolle:

Angelina Jolie i Changeling Anne Hathaway i Rachel Getting Married Kate Winslet i The Reader Meryl Streep i Doubt Melissa Leo i Frozen River

Beste kvinnelige birolle:

Amy Adams i Doubt Marisa Tomei i The Wrestler Penélope Cruz i Vicky Cristina Barcelona Viola Davis i Doubt Taraji P. Henson i The Curious Case Of Benjamin Button

Beste mannlige birolle:

Heath Ledger i The Dark Knight Josh Brolin i Milk Philip Seymour Hoffman i Doubt Robert Downey Jr. i Tropic Thunder Michael Shannon i Revolutionary Road

Beste regissør:

Danny Boyle for Slumdog Millionaire David Fincher for The Curious Case Of Benjamin Button Gus Van Sant for Milk Ron Howard for Frost/Nixon Stephen Daldry for The Reader

Beste originale manus:

Courtney Hunt for Frozen River Mike Leigh for Happy-Go-Lucky Martin McDonagh for In Bruges Dustin Lance Black for Milk Andrew Stanton for WALL-E

Beste adapterte manus:

Eric Roth for The Curious Case Of Benjamin Button John Patrick Shanley for Doubt Peter Morgan for Frost/Nixon David Hare for The Reader Simon Beaufoy for Slumdog Millionaire

Beste ikke-engelskspråklige film:

The Baader Meinhof Complex (Tyskland) The Class (Frankrike) Departures (Japan) Revanche (Østerrike) Waltz With Bashir (Israel)

Beste animerte spillefilm:

WALL-E Kung Fu Panda Bolt

Beste scenografi:

Changeling The Curious Case Of Benjamin Button The Dark Knight The Duchess Revolutionary Road

Beste kinematografi:
Changeling The Curious Case Of Benjamin Button The Dark Knight The Reader Slumdog Millionaire
Beste kostymer:
Australia The Curious Case Of Benjamin Button The Duchess Milk Revolutionary Road

Beste dokumentar, langfilm:

The Betrayal (Nerakhoon) Encounters At The End Of The World The Garden Man On Wire Trouble The Water

Beste dokumentar, kortfilm:

The Conscience of Nhem En The Final Inch Smile Pinki The Witness – From the Balcony of Room 306

Beste klipp:

The Curious Case Of Benjamin Button The Dark Knight Frost/Nixon Milk Slumdog Millionaire

Beste sminke:

The Curious Case of Benjamin Button The Dark Knight Hellboy II: The Golden Army

Beste musikk:

The Curious Case Of Benjamin Button Defiance Milk Slumdog Millionaire WALL-E

Beste sang:

Down to Earth fra WALL-E Jai Ho fra Slumdog Millionaire O Saya fra Slumdog Millionaire

Beste animerte kortfilm:

La Maison De Petits Cubes Lavatory – Lovestory Oktapodi Presto This Way Up

Beste kortfilm:

Auf Der Strecke (On The Line) Manon On The Asphalt New Boy The Pig Spielzeugland (Toyland)

Beste lydredigering:

The Dark Knight Iron Man Slumdog Millionaire WALL-E Wanted

Beste lyd:

The Curious Case Of Benjamin Button The Dark Knight Slumdog Millionaire WALL-E Wanted

Beste spesialeffekter:

The Curious Case Of Benjamin Button The Dark Knight Iron Man