Hopp til hovedinnhold
spellemann 2023 nominerte
Her er vinnerne av Spellemann 2023

Spellemann 2023: Her er de nominerte 🏆

Nominasjonene for Spellemann 2023 er her.

OPPDATERT 4. mars: I dag deler Universal Music Norge en pressemelding hvor de skriver at de «ikke ønsker å være til stede på eventer sponset av aktører som aktivt undergraver artister og den jobbe de gjør». I år samarbeider Spellemann 2023 med TikTok. I slutten av januar ble det kjent at Universal Music Group har valgt å fjerne deres musikk fra plattformen.

Ifølge Universals pressekontakt sin uttalelse til VG, gjelder det først og fremst de ansatte, og artistene kan gjøre det de selv ønsker å gjøre.

Les hele pressemeldingen nedenfor.

«De som ønsker å anerkjenne artister og låtskrivere må gjøre det ved å respektere dem, ikke ved å aktivt jobbe mot å erstatte dem med AI eller ved å betale dem uanstendig lite. Dette er årsaken til at vi aldri kan slutte å kjempe for rettferdig behandling av artister og låtskrivere.

Dette er årsaken til at vi trakk lisensen med TikTok. Det er årsaken til at vi har bestemt oss for å ikke delta på årets Spellemannspris.

Vi ønsker ikke å være til stede på eventer sponset av aktører som aktivt undergraver artister og den jobben de gjør.

Vi er stolte av alle våre nominerte og gleder oss til å følge med fra sidelinjen. De fortjener all oppmerksomhet, heder og ære de kan få.

Vi ønsker hele den norske musikkindustrien lykke til på den store kvelden.»

Les den opprinnelige saken og sjekk hvilke artister som kan vinne på prisutdelingen nedenfor.


Nå er det klart hvilke artister som kan gå av med priser under årets norske Grammy-utdelingen alias Spellemann 2023.

Blant de nominerte til finner vi blant andre Delara, Dagny, UNDERGRUNN og Rambow.

Delara og UNDERGRUNN blir begge nominert til årets utgivelse – tidligere kjent som årets album.

Se også: Delera forteller historien bak Shahrazad i 730.no sin podcast

Delara for sitt debutalbum og UNDERGRUNN for sitt andre alias Egoland.

Dagny får også mulighet til å endelig motta en Spellemann-pris i kategorien årets pop. Dette er artistens syvende nominasjon.

En som dog blir nominert for aller første gang på Spellemann 2023 er Rambow 🤩

19-åringen fra Furuseth nomineres i kategoriene årets gjennombrudd og årets hiphop.

norsk musikk rambow voksen mann uten slips oslo 730no

Rambow (Just In Time Ent.)

Se også: 730.no tar en prat med Rambow om da han sperret E6 på musikkvideoinnspilling

I år går den 51. prisutdelingen av stabelen på The Hub i Oslo, hvor totalt 28 priser skal deles ut. Årets programledere er Tuva Syvertsen og et av medlemmene fra Ballinciaga, eller Ballin 1 som han kaller seg.

Lørdag 4. april får vi altså vite hvem av de nominerte som tar med seg den prestisjetunge harpen hjem.

Tidligere har vi kunnet fulgt med på utdelingen på statskanalen NRK, men i år skal sendingen streames live og gratis på Nettavisen.

Sjekk de nominerte til Spellemann 2023 nedenfor.


Alternativ pop/rock

Signe Marie Rustad – Particles of Faith
Oda Felicia – FIRST ACT (The Huntington Chorea Project)
Ea Othilde – Mary, Aren’t You Tired?
Tuvaband – New Orders

Barnemusikk

Fantorangen – Fantorangens verden
Mikrokosmos – Kanskje en verden vi ikke vet om
Trygve Kongshavn – Klart det går an
SaraLy og Unge Oslo – Stjerner og Fyrverkeri

Blues

Joakim Tinderholt and His Band – Deadlines
Marius Lien – The Woodland Songbook Part 1
Spoonful Of Blues – Songs From Notodden Norway
Women in Blues – My Precious Blues

Country

Krissy Mary – Virago
Ole Kirkeng – Still Not Lost
Sweetheart – I Will Love You When The Morning Comes
Norma – Norma

Elektronika

Jouska – Suddenly My Mind Is Blank
Niilas – River Of Noise
Lindstrøm – Everyone Else is a Stranger
FAKETHIAS – Core Echo

Hip-hop

Rambow – Mager Men Metter Mager
Arif – Å Drukne En Fisk
Undergrunn – Egoland
B-Boy Myhre – Sitter inne

Festmusikk

Carina Dahl
Bausa
Hagle
Golfklubb

Jazz

Malstrøm – Ytre tegn på indre bevegelse
Bendik Giske – Bendik Giske
Anja Lauvdal – Farewell to Faraway Friends (Wurlitzer Improvisations 2021-23)
Harald Lassen – Balans

Klassisk

Sir Mark Elder, Bergen Filharmoniske Orkester, Roderick Williams, Claudia Huckle, Gemma Summerfield, Bror Magnus Tødenes, Bergen Philharmonic Choir, Edvard Grieg Kor, Collegium Musicum Choir – Frederick Delius: A Mass of Life
Amalie Stalheim/Christian Ihle Hadland – Stravinsky/Poulenc/Debussy
Engegårdkvartetten – Johan Kvandal: Complete String Quartets
Kåre Nordstoga – Masterworks from the 1930s

Metal

Inculter – Morbid Origin
RUÏM – Black Royal Spiritism – 1 – O Sino da Igreja
Tsjuder – Helvegr
Dwaal – Never Enough

Pop

Delara – Shahrazad
Aden Foyer – The Ballet Girl
Dagny – Dagny 2023
Cezinando – Sprengkulde

R&B/soul

Isah – INSTRUMENT
HILLARI – How Is Your Soul?
Beharie – Are You There, Boy?
GiddyGang & Vuyo – Art Over Profit

Rock

Kristi Brud – Alt er nytt
Spurv – Brefjære
Pil & Bue – Special Agents
Hudkreft – Oslo by

Samtid

Det Norske Solistkor, Ensemble Allegria, Grete
Pedersen – Bent Sørensen: St Matthew Passion
Maja S. K. Ratkje & Nordic Affect – Rökkur
Lemur – Critical Bands
Sara Övinge, Edward Gardner, Det Norske Kammerorkester – Glass & Bjerkestrand: Patientia

TONOs komponistpris

Anne Hytta – Brigde
Edvin Østergaard – Ørenslyd
Stian Westerhus – SOTT
Åsmund Feidje – Chamber Works

Tradisjonsmusikk

Sidiki Camara – Return to the Traditions
Synnøve Brøndbo Plassen – Den Lyse Dag
Sigrid Moldestad – Breim
Kim Rysstad, Tord Gustavsen, Arve Henriksen – Villfarande barn

Viser og visepop

Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga – Langt heimafrå
Julie Henrikke – Hver gang noe minner om deg
Ingrid Olava – Blomster og post
Stein Torleif Bjella – Nysetmåne

Åpen klasse

Erland Dahlen – Racoons
9 grader nord – Yalpanam
LILJA – Mirage
Nils Økland, Sigbjørn Apeland – Glimmer

Gjennombrudd

Rambow – Mager Men Metter Mager
Alessandra – Alessandra 2023
Emma Steinbakken – Emma Steinbakken 2023
HILLARI – How Is Your Soul?
Aden Foyer – The Ballet Girl
Bausa – Bausa 2023

Internasjonale suksess

Caroline Ailin Furuøyen
Kristine Tjøgersen
Marius Neset
Girl in red
Lise Davidsen
Erik Smaaland

Låt

Alessandra – Queen of Kings
Undergrunn – Michelin stjerner
Kudos, Golfklubb – Haien kommer
Emma Steinbakken – Floden
DJ MØMØ ft. Kjartan Lauritzen – Badebussen
Bausa – Turné

Låtskriver

Michelle Ullestad – Ingenting varer evig
Skaar – Mad Woman
Cezinando – Sprengkulde
Lars Vaular – Vintage Velour

Musikkvideo

Lars Vaular – Impro på Økern (Scene 3: Highlights)
Arif x Karpe – (Åh) Tåmy, Tåmy – Rifla x Sheriff
Rambow – VI TENKER IKKE LIKT
Gouldian Finch – The Flamingo

Produsent

Vetle Junker – Vetle Junker 2023
Fay Wildhagen – Møtested – en hyllest til Anne Grete Preus
Askjell – Askjell 2023
Morten Gillebo – Morten Gillebo 2023

Tekstforfatter

Cezinando – Sprengkulde
Amanda Delara Nikman – Shahrazad
Stein Torleif Bjella – Nysetmåne
Ingrid Olava Brænd Eriksen – Blomster og post

Utgivelse (tidligere kalt album)

Undergrunn – Egoland
Kvelertak – Endling
SKAAR – Mad Woman
Delara – Shahrazad


Se også: Disse gjorde rent bord på fjorårets prisutdeling

Les mer