Scott Rudin er i ferd med å bli kansellert.
Den mektige Hollywood- og Broadway-mogulen, som har fått 10 av sine filmer Oscar-nominert, har i flere dekader vært kjent for å være fæl med folk som jobber for ham.
Det som nå er annerledes er at personer i dag – i kjølvannet av Harvey Weinstein og #metoo – i større grad tør å stå frem og snakke om det.
Fra assistenter og ledere til partnere hos Netflix.
Les også: Jennifer Lawrence: – Jeg ville drepe Harvey Weinstein
Det vil bli vanskelig for mange filmstjerner og regissører som jobber eller har jobbet med Scott Rudin å svare på spørsmål om ham.
For eksempel på den røde løperen under neste helgs Academy Awards alias Oscar-utdelingen. Spesielt når de «alle» vet hva slags menneske han er.
På fredag fortalte skuespiller Karen Olivo at hun ikke kommer til å vende tilbake til rollen sin i Moulin Rouge! på Broadway etter pandemien.
Dette i protest mot at produsenten.
– Stillheten rundt Scott Rudin er uakseptabel. Dette er en lett [avgjørelse], sier Karen i en video på Instagram.
– Det der er et monster! Det er en no-brainer.
I dag ble det kjent at det populære indie-studioet A24 bryter sitt forhold med produsenten.
Han har vært med å lage anerkjente A24-filmer som Lady Bird og Uncut Gems.
Produsenten blir blant annet fjernet fra den kommende Jennifer Lawrence-filmen Red, White and Water, samt The Tragedy of Macbeth med Denzel Washington og Frances McDormand ifølge Variety.
Samtidig har Scott Rudin i dag sendt ut en uttalelse hvor han sier at han angivelig trekker seg tilbake fra filmproduksjon.
Dette for å sette av tid til «å jobbe med personlige problemer, som jeg skulle gjort for lenge siden».
«Jeg er dypt lei meg for smerten som min oppførsel har forårsaket, og jeg tar dette steget med forpliktelse om modning og forandring», skriver 62-åringen.
For to uker siden prydet Scott Rudin forsiden av The Hollywood Reporter med tittelen «BULLY» i røde bokstaver.

Scott Rudin alias mobber (faksimile The Hollywood Reporter)
Her står flere av hans tidligere ansatte frem med navn og forteller om episoder med sin tidligere sjef – som blir kalt et monster.
Caroline Rugo, som jobbet som en koordinator, hadde arbeidstid fra kl. 5 om morgenen hver dag.
(Selv er han på kontoret fra kl. 6 til kl. 20. Andre assistenter pleide å starte 4:45.)
Hun forteller at Scott ble så sint at han kastet en laptop gjennom vinduet. En annen gang kastet han en glassbolle mot en kollega.
Glassbollen traff veggen og knuste, og personen han hev den mot fikk panikkanfall og ble hentet i en ambulanse.
Filmprodusenten Kevin Walsh har tidligere fortalt at Scott ble så sint på ham at han stanset bilen på motorveien og tvang ham til å gå ut.
For så å forlate ham der.

Scott Rudin med regissørene Ethan Coen og Joel Coen på Oscar-utdelingen da deres film No Country for Old Men vant prisen for årets film i 2008 (Vince Bucci/Getty)
Da en assistent nylig ikke fortalte at representanter fra A24 ventet på Scott i resepsjonen, kastet han en bakt potet mot hodet hans. Etterpå ba Scott om å kjøpe en ny bakt potet til ham.
Ryan Nelson, som jobbet for Scott fra 2018 til 2019, så hvordan sjefen hans kastet stiftemaskin mot en teasteransatt, mens Scott ropte at han var «tilbakestående».
En annen assistent ble bedt av Scott om å vaske kjøkkenet på kontoret. Da hun påpekte at det ikke var hennes jobb, kastet han en tekopp mot henne. Den knuste og laget et hull i veggen. Hun var vant til at Scott skrek henne opp i ansiktet slik at hun kjente spyttet hans.
Da Scott Rudin angivelig knuste en Apple-computer på hånden til assistenten, måtte hun rett på sykehuset.
Scott fikk advokaten sin til å ta seg av situasjonen.
Mogulen ville ikke kommentere anklagene som kommer frem i The Hollywood Reporter.
New York-mannen har vunnet 17 Tony Awards for sine Broadway-show.
Han vant Oscar for filmen No Country for Old Men, og har blitt Oscar-nominert for blant annet Lady Bird, David Fincher-filmen The Social Network (om Facebook) og The Grand Budapest Hotel, regissert av Wes Anderson.
Den sistnevnte regissøren har Scott produsert åtte filmer med.
Han har i tillegg produsert School of Rock, Zoolander, The Truman Show og Clueless.