Aylar twitrer at hun ble holdt igjen i USA i to timer og avhørt om livshistorien sin.
Oslo-jenta er født i Iran, men flyttet til Norge to år senere og har norsk pass. Sammen med Irak, Somalia, Sudan, Syria og Jemen, så er Iran et av landene som Donald Trump i en stod grad brått ikke tillater besøk fra.
Aylar skriver at hun også måtte oppgi sine sosiale medier til de amerikanske myndighetene, i tillegg til å gi dem telefonen sin og sitt IMEI-nummer. (International Mobile Equipment Identity alias det globalt entydige ID-nummeret for mobilt kommunikasjonsutstyr.)
Holdt tilbake i to timer i USA. Avhørt om livshistorien, oppga sosiale medier, mobilen min og tok IMEI nummeret.
Ja, helt ny stemning i 🇺🇸😌— Aylar Lie (@AylarLie) February 22, 2017
I forrige måned skrev 33-åringen – kanskje smart nok på norsk – at hun er «utestengt fra USA», selv om hun er norsk statsborger.
Wow!
Jeg har vokst opp i Norge, er norsk statsborger, ateist, brutt alle regler som kan brytes i Islam, men nå er jeg utestengt fra USA 😂🤔😔— Aylar Lie (@AylarLie) January 29, 2017
Hos Instagram har Aylar lagt ut et Miami-aktig bilde fra reisemålet sitt i USA, hvor hun skal «feire en viktig person» som fyller 30 år.
Saken oppdateres… Kanskje.