Her er nattens Oscar-vinnere

5. mar 2018 kl. 00:00
GRATULERER MED 90-ÅRSDAGEN (OSCAR.ORG)
Oscar er i gang mens vi skriver. Vi følger utdelingen oppdaterer med vinnerne når de blir annonsert. 
Vennligst se nedenfor.
Jimmy Kimmel var vert andre år på rad. Se åpningsmonologen lenger nede, hvor han sier at det er bra at ikke Oscar har penis. #metoo 
Han startet med å minne om at korte takketaler er ønsket, men at de ikke kom til å avbryte noen. Jimmy annonserte også at personen med kortest tale vinner en jetski (som han viste på scenen #annonse).  

A post shared by elio (@timotheechalametz) on

Ovenfor: Timothée Chalamet og Matthew McConaughey spilte sønn og far i 2014-filmen Interstellar.
Også litt artig: Da Jimmy Kimmel gikk rundt i salen stoppet han opp hos Steven Spielberg og spurte om weed (som ble lov i California i år). Han tok også med seg blant andre Gal Gadot, Lupita Nyong’o, Margot Robbie og gamle og unge Luke Skywalker over på den andre siden av gaten og inn i en kinosal til et intetanende publikum. Her delte de ut sandwiches og fikk en tilfeldig fyr til å introdusere de neste prisutdelerne.

A post shared by The Academy (@theacademy) on


Get Out-skaper Jordan Peele (ovenfor) er den tredje personen på 90 år til å være nominert for regi, manus og film samme år. I natt ble han den første afrikansk-amerikaneren i historien (!) til å vinne Oscar for beste originale manus.Nedenfor: Lupita Nyong’o fra blant annet årets Black Panther

A post shared by The Academy (@theacademy) on

Foto/cinematografi-prisen gikk til Blade Runner 2049s Roger Deakins, som tidligere aldri har vunnet til tross for til sammen 14 nominasjoner.  
Da Frances McDormand vant for beste skuespiller, fikk hun alle de kvinnelige nominerte i salen til å reise seg. 

Film

VINNER: The Shape of Water 

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kvinnelige skuespiller i en hovedrolle

VINNER: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya 

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post 

Mannlige skuespiller i en hovedrolle

VINNER: Gary Oldman, Darkest Hour 

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq

Regissør

VINNER: Guillermo del Toro, The Shape of Water

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Christopher Nolan, Dunkirk 
Fortsetter nedenfor. 

 

Originale musikk

VINNER: The Shape of Water 

Dunkirk

Phantom Thread

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Originale sang

VINNER: «Remember Me», Coco 

«Mighty River», Mudbound

«Mystery Of Love», Call Me By Your Name

«Stand Up For Something», Marshall

«This Is Me», The Greatest Showman

Foto

VINNER: Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water 

Originale manus

VINNER: Get Out

The Big Sick 

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billlboards Outside Ebbing, Missouri

Forsetter nedenfor.

Tilrettelagte manus 

VINNER: Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Logan

Molly’s Game

Mudbound 

Kortfilm

VINNER: The Silent Child 

Dekalb Elementary

The Eleven O’clock

My Newphew Emmett

Watu Wote / All of Us

Dokumentar-kortfilm

VINNER: Heaven Is A Traffic Jam On The 405 

Edith and Eddie

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop 

Klipping

VINNER: Baby Driver

Dunkirk 

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

Visuelle effekter

VINNER: Blade Runner 2049

Guardians Of The Galaxy: Vol. 2

Star Wars: The Last Jedi

Wars for the Planet of the Apes

Kong: Skull Island  
  
Animasjonsfilm
VINNER: Coco 

The Boss Baby

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent 

Animerte kortfilm

VINNER: Dear Basketball (manusforfatter og forteller Kobe Bryant tok imot prisen med regissør Glen Keane)

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes 

Kvinnelige skuespiller i en birolle

VINNER: Allison Janney, I, Tonya

Mary J. Blige, Mudbound

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water 

Utenlandske (ikke-engelskspråklige) film

VINNER: A Fantastic Woman – Chile

The Insult – Libanon

Loveless – Russland

On Body and Soul – Ungarn

The Square – Sverige
Produksjondesign
VINNER: The Shape of Water
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
  
Dunkirk
Lydmiksing
VINNER: Dunkirk 
Baby Driver 
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi 
Lydklipping
VINNER: Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049 
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi 

Dokumentar

VINNER: Icarus 

Abacus: Small Enough to Jail

Agnès Varda, Rosalie Varda Faces Places

Last Men in Aleppo

Strong Island
Kostymedesign
VINNER: Phantom Thread
Beauty and the Beast
Darkest Hour
The Shape of Water
Victoria and Abdul

Sminke/hår

VINNER: Darkest Hour   

Victoria and Abdul

Wonder

Mannlige skuespiller i en birolle

VINNER: Sam Rockwell, Three Billboard Outside Ebbing, Missouri

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All The Money In The World

  
Se også: Norgesaktuell snakkis nominert til 13 Oscar – er det fortjent?