nytt
Karpe-filmen Adjø Montebello vant Amandaprisen i natt
Hip-hop-hurra i Haugesund.
CHIOMA@730.NO 19. aug 2018 kl. 03.51FacebookTwitterTips en vennSkriv ut

FILMPRIS TIL KARPE DIEM & CO (DRAMA EINAR)

Norsk film ble feiret i Haugesund i natt med Amandaprisen.

Adjø Montebello vant prisen beste produksjonsdesign/scenografi via Sebastian Ekeberg og Astrid Maria Sætren. Karpes alternative kioskvelter var også nominert for beste musikk, beste visuelle effekter og beste klipp. 
 
Leon Bashir tok en Kanye og stormet scenen, men rabalderet ble klippet bort til sendingen. Regissøren og skuespilleren var tilsynelatende misfornøyd med noe i den norske filmbransjen (folk i publikum slet med å forstå hva), og viste blant annet fingeren til kamera.

Den største Amanda-vinneren ble Iram Haq-filmen Hva vil folk si, som vant fire priser; beste norske film, beste mannlige skuespiller, beste regi og beste manus.

Den 12. mann vant beste visuelle effekter, beste lyddesign og Folkets Amanda (publikumsavstemning).

Joachim Triers Thelma vant for Beste musikk, beste foto og beste klipp. Filmens Okay Kaya var nominert for beste kvinnelige skuespiller i en birolle.

Filmdebutantene Andrea Berntzen og Solveig Koløen Birkeland vant beste kvinnelige skuespiller og beste kvinnelige skuespiller i en birolle for sine innsatser i Erik Poppes Utøya 22. juli. Ingar Helge Gimle vant beste mannlige skuespiller i en birolle via Rett vest, og har dermed tre Amanda-priser på peishylla.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, med den suverene Oscar-vinneren Frances McDormand, vant prisen for beste utenlandske film.
 
Lars Saabye Christensen fikk æresprisen.

Norges svar på Oscars startet i Haugesund (Hollywood-sund) i 1985.
 
Her er de nominerte og vinnerne av Amandaprisen 2018:


Beste norske kinofilm

Hva vil folk si - Produsent Maria Ekerhovd for Merfilm, regissør Iram Haq

Thelma - Produsent Thomas Robsahm for Motlys, regissør Joachim Trier

Utøya 22. juli – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regissør Erik Poppe

Vinner: Hva vil folk si - Produsent Maria Ekerhovd for Merfilm, regissør Iram Haq



Beste barnefilm

Elias og Storegaps hemmelighet – Produsent Sigurd Slåttebrekk for Animado, regissør Simen Alsvik og Will Ashurst

Los Bando – Produsenter Trine Aadalen Lo og Nicholas Sando for Filmbin, regissør Christian Lo

Ekspedisjon Knerten – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regissør Andreas J. Riiser

Vinner: Elias og Storegaps hemmelighet



Beste regi

Iram Haq – Hva vil folk si

Joachim Trier - Thelma

Erik Poppe – Utøya 22. juli

Vinner: Iram Haq – Hva vil folk si



Beste kvinnelige skuespiller

Maria Mozhdah – Hva vil folk si

Eili Harboe – Thelma

Andrea Berntzen – Utøya 22. juli

Vinner: Andrea Berntzen – Utøya 22. juli



Beste mannlige skuespiller

Adil Hussain – Hva vil folk si

Henrik Rafaelsen - Thelma

Leon Bashir – Gjengangere

Vinner: Adil Hussain – Hva vil folk si



Beste kvinnelige skuespiller i en birolle

Anne Marit Jacobsen – Norske byggeklosser

Kaya «Okay Kaya»Wilkins - Thelma

Solveig Koløen Birkeland – Utøya 22. juli

Vinner: Solveig Koløen Birkeland – Utøya 22. juli



Beste mannlige skuespiller i en birolle

Ingar Helge Gimle – Rett vest

Reidar Wayne Ewing – Now It’s Dark

Kim Sørensen - Gjengangere

Vinner: Ingar Helge Gimle – Rett vest



Beste filmmanus

Siv Rajendram Eliassen og Anna Bache-Wiig – Utøya 22. juli

Eskil Vogt og Joachim Trier - Thelma

Iram Haq – Hva vil folk si

Vinner: Iram Haq –
Hva vil folk si


Beste foto

Jakob Ihre – Thelma

Martin Otterbeck – Utøya 22. juli

Marius Matzow Gulbrandsen – Skyggenes dal

Vinner: Jakob Ihre – Thelma



Beste produksjonsdesign/scenografi

Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg – Adjø Montebello

Roger Rosenberg - Thelma

Mikael Varhelyi – Den 12. mann

Vinner: Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg – Adjø Montebello



Beste visuelle effekter

Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim (VARG Studios) og Arne Kaupang – Den 12. mann

Esben Syberg (Shortcut) - Thelma

Torgeir Busch (Storyline Studios) – Adjø Montebello

Vinner: Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim (VARG Studios) og Arne Kaupang – Den 12. mann



Beste musikk

Ola Fløttum – Thelma

Thomas Dybdahl – Now It’s Dark

Chirag Rashmikant Patel, Magdi Ytreeide Abdelmaguid, Kjetil Røst Nilsen og Thomas Kongshavn – Adjø Montebello

Vinner: Ola Fløttum – Thelma



Beste klipp

Olivier Bugge Coutté – Thelma

Jonas Aarø og Thomas Trælnes – Adjø Montebello

Janus Billeskov Jansen og Anne Østerud – Hva vil folk si

Vinner: Olivier Bugge Coutté – Thelma



Beste lyddesign

Gisle Tveito - Thelma

Gisle Tveito – Utøya 22. juli

Christian Schaanning – Den 12. mann

Vinner: Christian Schaanning – «Den 12. mann



Beste kortfilm

Myrhull – regissør Torfinn Iversen, produsent Julia Andersen for EdelZek

No Man is an Island – regissør og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures

Odd er et egg» – regissør og produsent Kristin Ulseth for Qvisten Animation AS

Vinner: No Man is an Island – regissør og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures



Beste dokumentarfilm

Per Fugelli: Siste resept – regissør Erik Poppe, produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox

Røverdatter – regissør Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film

Bjarne vil ikke på film – regissør og produsent Weronica Nitsch

Vinner: Røverdatter – regissør Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film



Beste utenlandske kinofilm

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - regissør Martin McDonagh, distributør Twentieth Century Fox Norway

The Shape of Water – regissør Guillermo del Toro, distributør Twentieth Century Fox Norway

Call Me By Your Name – regissør Luca Guadagnino, distributør United International Pictures

The Florida Project – regissør Sean Baker, distributør Norsk Film Distribusjon

Loving Vincent – regissør Dorota Kobiela og Hugh Welchman, distributør Selmer Media

Vinner: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - regissør Martin McDonagh, distributør Twentieth Century Fox Norway



Folkets Amanda

Den 12. mann

Utøya 22. juli

Prebz & Dennis - The Movie

Vinner: Den 12. mann

 
Del denne saken:Kommenter nedenfor:
730s nyhetsbrev

Instagram @730no

Utgiver: 730 AS, Observatoriegaten 1b, 0254 Oslo, c/o Music Norway.
Redaktør: Janne Monsen Tveit janne@730.no. Eier: Gisle G. Stokland gisle@730.no.
Kontakt/tips: post@730.no. Utvikler: 8020. Annonsere?