nytt
22 Emmy-nominasjoner til Game of Thrones, men Netflix slår HBO (!)
Se listen her.
JANNE MONSEN TVEIT janne@730.no  12. jul 2018 kl. 15.54FacebookTwitterTips en vennSkriv ut
HEIA? (HBO)


Det føles som 11 år siden sist vi titten innom gjengen i Westeros og omegn, men Game of Thrones har på ingen måte mistet populariteten av den grunn. Torsdag ettermiddag norsk tid ble årets Emmy-nominasjoner lest opp, og HBO-gullgruven er nok en gang favoritt med 22 potensielle priser.

Seriens siste seks episoder sendes ikke før i 2019. En mager trøst er at HBO har gitt grønt lys til et nytt show i samme univers, skapt sammen med GoT-forfatter George R. R. Martin. Serien skal utforske tiden før Game of Thrones-karakterene vi kjenner ble født.

Hakk i hæl på Game of Thrones finner vi Westworld og Saturday Night Live, som begge får 21 nominasjoner.

Millie Bobby Brown (14) er igjen nominert for sin suverene rolle som Eleven i Stranger Things.

I 17 år har giganten HBO (45) vært kanalen med flest Emmy-nominasjoner. Men til tross for GoT-boost tar babyen Netflix over førsteplassen med 112 nominasjoner mot HBOs 108. Netflix startet med sitt egen innhold i 2012 via Lilyhammer.

Fjorårets vinnerliste finner du her!

Her er høydepunktene fra årets Emmy-nominasjoner:

Beste komiserie

Atlanta (FX)

Barry (HBO)

Black-ish (ABC)

Curb Your Enthusiasm (HBO)

GLOW (Netflix)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Silicon Valley (HBO)

Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)



Beste dramaserie

“The Americans” (FX)

“The Crown” (Netflix)

“Game of Thrones” (HBO)

“The Handmaid’s Tale” (Hulu)

“Stranger Things” (Netflix)

“This Is Us” (NBC)

“Westworld” (HBO)



Beste miniserie

“The Alienist” (TNT)

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)

“Genius: Picasso” (National Geographic)

“Godless” (Netflix)

“Patrick Melrose” (Showtime)



Best kvinnelige skuespiller i en komiserie

Pamela Adlon, “Better Things”

Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Allison Janney, “Mom”

Issa Rae, “Insecure”

Tracee Ellis Ross, “black-ish”

Lily Tomlin, “Grace and Frankie”



Best mannlige skuespiller i en komiserie


Anthony Anderson, “black-ish”

Ted Danson, “The Good Place”

Larry David, “Curb Your Enthusiasm”

Donald Glover, “Atlanta”

Bill Hader, “Barry”

William H. Macy, “Shameless”



Best kvinnelige skuespiller i en dramaserie

Claire Foy, “The Crown”

Tatiana Maslany, “Orphan Black”

Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Sandra Oh, “Killing Eve”

Keri Russell, “The Americans”

Evan Rachel Wood, “Westworld”




Beste mannlige skuespiller i en dramaserie

Jason Bateman, “Ozark”

Sterling K. Brown, “This Is Us”

Ed Harris, “Westworld”

Matthew Rhys, “The Americans”

Milo Ventimiglia, “This Is Us”

Jeffrey Wright, “Westworld”



Beste kvinnelige birolle-skuespiller i en dramaserie

Alexis Bledel, “The Handmaid’s Tale”

Millie Bobby Brown, “Stranger Things”

Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”

Lena Headey, “Game of Thrones”

Vanessa Kirby, “The Crown”

Thandie Newton, “Westworld”

Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”



Beste mannlige birolle-skuespiller i en dramaserie

Nikolaj Coster-Waldau, “Game of Thrones”

Peter Dinklage, “Game of Thrones”

Joseph Fiennes, “The Handmaid’s Tale”

David Harbour, “Stranger Things”

Mandy Patinkin, “Homeland”

Matt Smith, “The Crown”



Beste kvinnelige birolle-skuespiller i en komiserie

Zazie Beetz, “Atlanta”

Aidy Bryant, “Saturday Night Live”

Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Betty Gilpin, “GLOW”

Leslie Jones, “Saturday Night Live”

Kate McKinnon, “Saturday Night Live”

Laurie Metcalf, “Roseanne”

Megan Mullally, “Will & Grace”



Beste mannlige birolle-skuespiller i en dramaserie

Louie Anderson, “Baskets”

Alec Baldwin, “Saturday Night Live”

Tituss Burgess, “Unbreakable Kimmy Schmidt”

Brian Tyree Henry, “Atlanta”

Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Kenan Thompson, “Saturday Night Live”

Henry Winkler, “Barry”



Beste kvinnelige skuespiller i en miniserie eller TV-film

Jessica Biel, “The Sinner”

Laura Dern, “The Tale”

Michelle Dockery, “Godless”

Edie Falco, “Law & Order True Crime: The Menendez Murders”

Regina King, “Seven Seconds”

Sarah Paulson, “American Horror Story: Cult”



Beste mannlige skuespiller i en miniserie eller TV-film

Antonio Banderas, “Genius: Picasso”

Darren Criss, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”

Benedict Cumberbatch, “Patrick Melrose”

Jeff Daniels, “The Looming Tower”

John Legend, “Jesus Christ Superstar Live in Concert”

Jesse Plemons, “Black Mirror: USS Callister”


Beste kvinnelige birolle-skuespiller i en miniserie eller TV-film

Sara Bareilles, “Jesus Christ Superstar Live in Concert”

Penélope Cruz, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”

Judith Light, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”

Adina Porter, “American Horror Story: Cult”

Merritt Wever, “Godless”

Letitia Wright, “Black Mirror: Black Museum”




Beste mannlige skuespiller i en miniserie eller TV-film

Jeff Daniels, “Godless”

Brandon Victor Dixon, “Jesus Christ Superstar Live in Concert”

John Leguizamo, “Waco”

Ricky Martin, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”

Edgar Ramirez, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”

Michael Stuhlbarg, “The Looming Tower”

Finn Wittrock, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”





Beste TV-film

“Black Mirror: USS Callister” (Netflix)

“Fahrenheit 451” (HBO)

“Flint” (Lifetime)

“Paterno” (HBO)

“The Tale” (HBO)



Beste sketsjeserie

“At Home With Amy Sedaris” (truTV)

“Drunk History” (Comedy Central)

“I Love You America with Sarah Silverman”

“Portlandia” (IFC)

“Saturday Night Live” (NBC)

“Tracey Ullman’s Show” (HBO)



Beste talkshow

“The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)

“Full Frontal With Samantha Bee” (TBS)

“Jimmy Kimmel Live” (ABC)

“Last Week Tonight With John Oliver”(HBO)

“The Late Late Show With James Corden” (CBS)

“The Late Show With Stephen Colbert” (CBS)



Beste reality-konkurranse

“The Amazing Race” (CBS)

“American Ninja Warrior” (NBC)

“Project Runway” (Lifetime)

“RuPaul’s Drag Race” (VH1)

“Top Chef” (Bravo)

“The Voice” (NBC)




Beste reality-programleder

W. Kamau Bell, “United Shades Of America With W. Kamau Bell”

Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game Of Games”

Heidi Klum & Tim Gunn, “Project Runway”

Jane Lynch, “Hollywood Game Night”

RuPaul, “RuPaul’s Drag Race”



Beste «strukturerte» realityserie


“Antiques Roadshow” (PBS)

“Fixer Upper” (HGTV)

“Lip Sync Battle” (Paramount Network)

“Queer Eye” (Netflix)

“Shark Tank” (ABC)

“Who Do You Think You Are?” (TLC)



Beste «ikke-strukturerte» realityserie


Born This Way (A&E)

Deadliest Catch (Discovery Channel)

Intervention (A&E)

Naked And Afraid (Discovery Channel)

RuPaul’s Drag Race: Untucked (VH1)

United Shades Of America With W. Kamau Bell (CNN)



Beste kvinnelige gjesteskuespiller i en dramaserie


Diana Rigg, “Game of Thrones”

Viola Davis, “Scandal”

Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale”

Cicely Tyson, “How To Get Away With Murder”

Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”



Beste mannlige gjesteskuespiller i en dramaserie

F. Murray Abraham, “Homeland”

Cameron Britton, Mindhunter”

Ron Cephas Jones, “This Is Us”

Matthew Goode, “The Crown”

Gerald McRaney, “This Is Us”

Jimmi Simpson, “Westworld”



Beste kvinnelige gjesteskuespiller i en komiserie

Tina Fey, “Saturday Night Live”

Tiffany Haddish, “Saturday Night Live”

Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Maya Rudolph, “The Good Place”

Molly Shannon, “Will & Grace”

Wanda Sykes, “black-ish”



Beste mannlige gjesteskuespiller i en komiserie

Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine”

Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm”

Donald Glover, “Saturday Night Live”

Bill Hader, “Saturday Night Live”

Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm”

Katt Williams, “Atlanta”



Beste animasjonsserie

“Baymax Returns: Big Hero 6: The Series” (Disney XD)

“Bob’s Burgers” (FOX)

“Rick And Morty” (Adult Swim)

“South Park” (Comedy Central)

“The Simpsons” (FOX)




Beste manusforfatter i en komiserie

Donald Glover, “Atlanta” (“Alligator Man”)

Stefani Robinson, “Atlanta” (“Barbershop”)

Alec Berg and Bill Hader, “Barry” (“Chapter One: Make Your Mark”)

Liz Sarnoff, “Barry” (“Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going”)

Alec Berg, “Silicon Valley” (“Fifty-One Percent”)



Beste manusforfatter i en dramaserie

David Benioff & D.B. Weiss, “Game Of Thrones” (“The Dragon And The Wolf”)

Phoebe Waller-Bridge, “Killing Eve” (“Nice Face”)

The Duffer Brothers, “Stranger Things” (“Chapter Nine: The Gate”)

Joel Fields & Joe Weisberg, “The Americans” (“Start”)

Peter Morgan, “The Crown” (“Mystery Man”)

Bruce Miller, “The Handmaid’s Tale” (“June”)


Årets Emmy-statuetter deles ut 17. september.
Del denne saken:Kommenter nedenfor:
730s nyhetsbrev

Instagram @730no

Utgiver: 730 AS, Observatoriegaten 1b, 0254 Oslo, c/o Music Norway.
Redaktør: Janne Monsen Tveit janne@730.no. Eier: Gisle G. Stokland gisle@730.no.
Kontakt/tips: post@730.no. Utvikler: 8020. Annonsere?