If only Bradley’s arm was longer. Best photo ever. #oscars pic.twitter.com/C9U5NOtGap
— Ellen DeGeneres (@TheEllenShow) March 3, 2014
Årets Oscar-vert Ellen DeGeneres samlet
Meryl Streep, Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Angelina Jolie, Brad Pitt, Kevin Spacey og flere andre stjerner i en selfie som kræsjet hele Twitter i en periode. Så Ellen vant på en måte litt av kvelden.
Men de ordentlige vinnerne ser du nedenfor. Straks kommer vi med rapporten fra prisutdelingen.
Beste film:
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street
Beste mannlige hovedrolle:
Christian Bale, American Hustle
Bruce Dern, Nebraska
Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club
Beste kvinnelige hovedrolle:
Amy Adams, American Hustle
Cate Blanchett,Blue Jasmine
Sandra Bullock, Gravity
Judi Dench, Philomena
Meryl Streep, Familien, August: Osage County
Beste mannlige birolle:
Barkhad Abdi, Captain Phillips
Bradley Cooper, American Hustle
Jonah Hill, The Wolf of Wall Street
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Jared Leto, Dallas Buyers Club
Beste kvinnelige birolle:
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Julia Roberts, Familien, August: Osage County
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Jennifer Lawrence, American Hustle
June Squibb, Nebraska
Beste regi:
Alfonso Cuarón, Gravity
Steve McQueen, 12 Years a Slave
David O. Russell, American Hustle
Martin Scorsese, The Wolf of Wall Street
Alexander Payne, Nebraska
Beste manus:
American Hustle: Eric Warren Singer, David O. Russell
Blue Jasmine: Woody Allen
Her: Spike Jonze
Nebraska: Bob Nelson
Dallas Buyers Club: Craig Borten, Melisa Wallack
Beste manus basert på tidligere utgitt stoff:
Before Midnight: Richard Linklater
Captain Phillips: Billy Ray
12 Years a Slave: John Ridley
The Wolf of Wall Street: Terence Winter
Philomena: Steve Coogan, Jeff Pope
Croods
Grusomme meg 2
Ernest og Célestine
Frost
Vinden stiger
Beste fremmedspråklige film:
The Broken Circle Breakdown: Felix Van Groeningenc (Belgia)
L’image manquante: Rithy Panh (Kambodsja)
Jagten: Thomas Vinterberg (Denmark)
Den store skjønnheten: Paolo Sorrentino (Italia)
Omar: Hany Abu-Assad (Palestina)
Beste cinematografi:
Gravity: Emmanuel Lubezki
Inside Llewyn Davis: Bruno Delbonnel
Nebraska: Phedon Papamichael
Prisoners: Roger Deakins
Yi dai zong shi: Philippe Le Sourd
Beste redigering:
12 Years a Slave: Joe Walker
American Hustle: Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers
Gravity: Alfonso Cuarón, Mark Sanger
Captain Phillips: Christopher Rouse
Dallas Buyers Club: Martin Pensa, John Mac McMurphy
Beste produksjonsdesign:
12 Years a Slave: Adam Stockhausen, Alice Baker
American Hustle: Judy Becker, Heather Loeffler
Gravity: Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard
Den store Gatsby: Catherine Martin, Beverley Dunn
Her: K.K. Barrett, Gene Serdena
Beste kostymedesign:
American Hustle: Michael Wilkinson
Den store Gatsby: Catherine Martin
12 Years a Slave: Patricia Norris
Yi dai zong shi: William Chang
The Invisible Woman: Michael O’Connor
Beste hår og sminke:
Dallas Buyers Club: Adruitha Lee, Robin Mathews
Jackass Presents: Bad Grandpa: Steve Prouty
The Lone Ranger: Joel Harlow, Gloria Pasqua Casny
Beste originalmusikk:
Boktyven: John Williams
Gravity: Steven Price
Her: William Butler, Andy Koyama (Arcade Fire)
Saving Mr. Banks: Thomas Newman
Philomena: Alexandre Desplat
Beste filmsang:
Grusomme meg 2: Pharrell Williams, «Happy»
Frost: Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez, «Let It Go»
Mandela: Long Walk to Freedom: Bono, Adam Clayton, The Edge, Larry Mullen Jr., Brian Burton (U2), «Ordinary Love»
Her: Karen O, «The Moon Song»
Beste lyd:
Gravity: Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro
Hobbiten: Smaugs ødemark: Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Tony Johnson
Captain Phillips: Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro
Inside Llewyn Davis: Skip Lievsay, Greg Orloff, Peter F. Kurland
Lone Survivor: Andy Koyama, Beau Borders, David Brownlow
Beste lydredigering:
All Is Lost: Steve Boeddeker, Richard Hymns
Captain Phillips: Oliver Tarney
Gravity: Glenn Freemantle
Hobbiten: Smaugs ødemark: Brent Burge
Lone Survivor: Wylie Stateman
Beste visuelle effekter:
Gravity: Timothy Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould
Hobbiten: Smaugs ødemark: Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds
Iron Man Three: Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, Daniel Sudick
The Lone Ranger: Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, John Frazier
Star Trek Into Darkness: Roger Guyett, Pat Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton
Beste dokumentarfilm:
The Act of Killing: Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen
Cutie and the Boxer: Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher
Dirty Wars: Rick Rowley, Jeremy Scahill
Al midan: Jehane Noujaim, Karim Amer
Twenty Feet from Stardom: Morgan Neville
Beste dokumentar, kortfilm:
Cavedigger: Jeffrey Karoff
Facing Fear: Jason Cohen
Karama Has No Walls: Sara Ishaq
The Lady In Number 6: Malcolm Clarke, Carl Freed
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall: Edgar Barens
Beste animerte kortfilm:
Feral: Daniel Sousa, Dan Golden
Get a Horse!: Lauren MacMullan, Dorothy McKim
Mr Hublot: Laurent Witz, Alexandre Espigares
Tsukumo: Shuhei Morita
Room on the Broom:Max Lang, Jan Lachauer
Beste live action kortfilm:
Aquel no era yo: Esteban Crespo
Avant que de tout perdre: Xavier Legrand
Helium: Anders Walter
Pitääkö mun kaikki hoitaa?: Selma Vilhunen