Amandaprisen feirer norsk film i Haugesund.
Thea Hvistendahl-filmen Adjø Montebello vant prisen beste produksjonsdesign/scenografi via Sebastian Ekeberg og Astrid Maria Sætren.
Karpes alternative kioskvelter var også nominert for beste musikk, beste visuelle effekter og beste klipp.
Leon Bashir tok en Kanye og stormet scenen, men rabalderet ble klippet bort til sendingen.
Regissøren og skuespilleren var tilsynelatende misfornøyd med noe i den norske filmbransjen (folk i publikum slet med å forstå hva), og viste blant annet fingeren til kamera.
Den største Amanda-vinneren ble Iram Haq-filmen Hva vil folk si, som vant fire priser; beste norske film, beste mannlige skuespiller, beste regi og beste manus.
Den 12. mann vant beste visuelle effekter, beste lyddesign og Folkets Amanda (publikumsavstemning).
Joachim Triers Thelma vant for Beste musikk, beste foto og beste klipp. Filmens Okay Kaya var nominert for beste kvinnelige skuespiller i en birolle.
Filmdebutantene Andrea Berntzen og Solveig Koløen Birkeland vant beste kvinnelige skuespiller og beste kvinnelige skuespiller i en birolle for sine innsatser i Erik Poppes Utøya 22. juli.
Ingar Helge Gimle vant beste mannlige skuespiller i en birolle via Rett vest, og har dermed tre Amanda-priser på peishylla.
Her er de nominerte og vinnerne av Amandaprisen 2018:
Beste norske kinofilm
Hva vil folk si – Produsent Maria Ekerhovd for Merfilm, regissør Iram Haq
Thelma – Produsent Thomas Robsahm for Motlys, regissør Joachim Trier
Utøya 22. juli – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regissør Erik Poppe
Vinner: Hva vil folk si – Produsent Maria Ekerhovd for Merfilm, regissør Iram Haq
Beste barnefilm
Elias og Storegaps hemmelighet – Produsent Sigurd Slåttebrekk for Animado,
regissør Simen Alsvik og Will Ashurst
Los Bando – Produsenter Trine Aadalen Lo og Nicholas Sando for Filmbin, regissør
Christian Lo
Ekspedisjon Knerten – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox,
regissør Andreas J. Riiser
Vinner: Elias og Storegaps hemmelighet
Beste regi
Iram Haq – Hva vil folk si
Joachim Trier – Thelma
Erik Poppe – Utøya 22. juli
Vinner: Iram Haq – Hva vil folk si
Beste kvinnelige skuespiller
Maria Mozhdah – Hva vil folk si
Eili Harboe – Thelma
Andrea Berntzen – Utøya 22. juli
Vinner: Andrea Berntzen – Utøya 22. juli
Beste mannlige skuespiller
Adil Hussain – Hva vil folk si
Henrik Rafaelsen – Thelma
Leon Bashir – Gjengangere
Vinner: Adil Hussain – Hva vil folk si
Beste kvinnelige skuespiller i en birolle
Anne Marit Jacobsen – Norske byggeklosser
Kaya «Okay Kaya»Wilkins – Thelma
Solveig Koløen Birkeland – Utøya 22. juli
Vinner: Solveig Koløen Birkeland – Utøya 22. juli
Beste mannlige skuespiller i en birolle
Ingar Helge Gimle – Rett vest
Reidar Wayne Ewing – Now It’s Dark
Kim Sørensen – Gjengangere
Vinner: Ingar Helge Gimle – Rett vest
Beste filmmanus
Siv Rajendram Eliassen og Anna Bache-Wiig – Utøya 22. juli
Eskil Vogt og Joachim Trier – Thelma
Iram Haq – Hva vil folk si
Vinner: Iram Haq – Hva vil folk si
Beste foto
Jakob Ihre – Thelma
Martin Otterbeck – Utøya 22. juli
Marius Matzow Gulbrandsen – Skyggenes dal
Vinner: Jakob Ihre – Thelma
Beste produksjonsdesign/scenografi
Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg – Adjø Montebello
Roger Rosenberg – Thelma
Mikael Varhelyi – Den 12. mann
Vinner: Astrid Sætren og Sebastian Ekeberg – Adjø Montebello
Beste visuelle effekter
Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim
(VARG Studios) og Arne Kaupang – Den 12. mann
Esben Syberg (Shortcut) – Thelma
Torgeir Busch (Storyline Studios) – Adjø Montebello
Vinner: Lars Erik Hansen (Gimpville), Morten Jacobsen (Storm Studios), Alexander Kadim
(VARG Studios) og Arne Kaupang – Den 12. mann
Beste musikk
Ola Fløttum – Thelma
Thomas Dybdahl – Now It’s Dark
Chirag Rashmikant Patel, Magdi Ytreeide Abdelmaguid, Kjetil Røst Nilsen og
Thomas Kongshavn – Adjø Montebello
Vinner: Ola Fløttum – Thelma
Beste klipp
Olivier Bugge Coutté – Thelma
Jonas Aarø og Thomas Trælnes – Adjø Montebello
Janus Billeskov Jansen og Anne Østerud – Hva vil folk si
Vinner: Olivier Bugge Coutté – Thelma
Beste lyddesign
Gisle Tveito – Thelma
Gisle Tveito – Utøya 22. juli
Christian Schaanning – Den 12. mann
Vinner: Christian Schaanning – «Den 12. mann
Beste kortfilm
Myrhull – regissør Torfinn Iversen, produsent Julia Andersen for EdelZek
No Man is an Island – regissør og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures
Odd er et egg» – regissør og produsent Kristin Ulseth for Qvisten Animation AS
Vinner: No Man is an Island – regissør og produsent Ali Parandian for Anicca Pictures
Beste dokumentarfilm
Per Fugelli: Siste resept – regissør Erik Poppe, produsenter Finn Gjerdrum og Stein
B. Kvae for Paradox
Røverdatter – regissør Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film
Bjarne vil ikke på film – regissør og produsent Weronica Nitsch
Vinner: Røverdatter – regissør Sofia Haugan, produsent Carsten Aanonsen for Indie Film
Beste utenlandske kinofilm
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – regissør Martin McDonagh, distributør
Twentieth Century Fox Norway
The Shape of Water – regissør Guillermo del Toro, distributør Twentieth Century Fox
Norway
Call Me By Your Name – regissør Luca Guadagnino, distributør United International
Pictures
The Florida Project – regissør Sean Baker, distributør Norsk Film Distribusjon
Loving Vincent – regissør Dorota Kobiela og Hugh Welchman, distributør Selmer
Media
Vinner: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – regissør Martin McDonagh, distributør Twentieth Century Fox Norway
Folkets Amanda
Den 12. mann
Utøya 22. juli
Prebz & Dennis – The Movie
Vinner: Den 12. mann